DVD R DL multisession
Kapitoly článků
DVD-R DL
Nejprve se však pozastavíme nad tím, jak se vlastně multisession fyzicky na dvouvrstvé DVD pálí. Zatímco z obrázků o multisession záznamu na DVD-R DL bychom mohli nabýt dojmu, že data se pro každou session jakoby rozdělí na polovinu a jedna je v první vrstvě a druhá ve druhé, praxe nám ukázala, že tomu tak není. Skutečně jsme při vypálení první session nejprve zaplnili kus první vrstvy a do druhé se v té době ani nesáhlo. Následným dopalováním dalších session na dvouvrstvé DVD jsme s přibývající kapacitou přešli do druhé vrstvy a takto dopálili celé DVD až „zpět na začátek“ (tedy na konec druhé vrstvy, který je opět u středu média, jako začátek první vrstvy). Z toho pak vyplývají naše další pokusy.
Zvolíte-li v Neru na DVD multisession, objeví se vám vždy toto upozornění:
Nejprve jsme vypálili první session, a to tak, aby ještě nepřejela do druhé vrstvy. Naším záměrem bude zjistit, jak se liší kvalita zápisu, je-li nahraná jen jedna vrstva a jak se změní po přidání druhé vypálené vrstvy.
Sony DRU-800A, i když na DVD-R DL také vypaluje, se nepodařilo nezavřené DVD-R DL s jednou session přečíst. NEC ND-6650, který toto DVD vypálil si s ním naopak poradil.
Protože se zatím nikde nepodařilo změřit kvalitu takto vypáleného DVD-R DL s jednou session v první vrstvě, prozatím jsme jej odložili. Zkusíme ho později dopálit ve druhé session a druhé vrstvě, ale až se objeví mechanika, na které budeme schopni nezavřené DVD-R DL změřit v KProbe. Pustili jsme se tedy do experimentu s DVD+R DL, kde jsme věřili, že to s multisession dopadne lépe, však je jí také specifikace přímo nápomocna.
DVD+R DL
Stejně jako s DVD-R DL jsme vypálili první session a DVD nechali otevřené, i zde jsme se snažili nahrát téměř celou první vrstvu.
Se čtením není žádný problém.
A co kvalita?
Tady už to vypadá poněkud divně. Ke konci u nezavřeného DVD (podobně jako u CD) se KProbe dostává do nekonečné smyčky a program je třeba zastavit. Výsledná kvalita je ke konci naprosto neuspokojivá, takové DVD by nemělo být v těchto místech vůbec čitelné. Ono ale je, což jsme si v praxi ověřili. Uvidíme, co se stane, až přidáme druhou vrstvu.
Naše první session měla 3987 MB, ovšem díky režii pro multisession nám pro tu druhou zbývá „jen“ 3650 MB. Pokusili jsme se Neru podstrčit i větší porci dat, ale odpověď byla jednoznačná.
Nyní už vše proběhlo v pořádku. DVD jsme i řádně zavřeli. Takové DVD je pak čitelné ve většině mechanik. Jeho struktura je taková:
DVD se dvěma session čte Sony DRU-800A jako normální dvouvrstvé vypálené DVD.
Zbývalo to nejdůležitější, jaká bude kvalita?
Největší záhada. Problémy ke konci první vrstvy, které jsme demonstrovali výše, jakoby zápis do druhé vrstvy vyretušoval. Sice se tam nějaké chyby objevují, ale vše je naprosto v normálu. V redakci na to máme několik názorů. Někdo se domnívá, že je to zešílením KProbe u nezavřeného DVD, někdo si myslí, že je to optimalizací dvouvrstvých médií, která tak vykazují lepší kvalitu je-li nahrána i druhá vrstva.
Ještě jsme si všimli, že na DVD-R DL se po každé session vypaluje i „Short LeadOut“, na DVD+R DL ale ne.