DVD video, CD-DA a další věci
Kapitoly článků
DVD video
S DVD video je to stále stejné. Program umí pouze vypálit to, co mu předložíte, žádné Nero Vision se nekoná, pořád je to ruční práce. DVD si musíte nagrabovat v něčem jiném.
CD-DA
Hledáme-li změny mezi verzemi, pak s vypalováním CD-DA toho čtyřka umí méně. Mezi možnostmi totiž chybí session at once, na jednoduché vytváření CD-DA s nějakou tou datovou částí tedy musíte zapomenout. Ale kdo v této době ještě takové věci vlastně vytváří? Druhou věcí, kterou jsme hledali marně, je AudioGrabber. Možná, že je ale jen někde schován a my ho nenašli. S MP3 jako zdrojem si nicméně poradí, mezi podporované formáty naopak přibývá FLAC. Stačí pouze přetáhnout požadované soubory do kompilace CD-DA a program už vše potřebné, tedy i konverzi, provede sám. Bohužel, na CD-Text autor stále zapomíná, takže na nějaké informace o skladbách na displeji přehrávače si musíte zatím stále nechat zajít chuť.
Naprosto stejně probíhá i ripování z CD-DA. Stačí pouze přetáhnout (a jít ;-).
Další věci
Možnosti nastavení programu jsou nyní o mnoho menší, snad za to může použitý .NET Framework, informace o schopnostech mechaniky jsou uspořádány jinak (ve verzi 3 se nám to tedy líbilo více), stejně tak informace o vloženém médiu. Ale to asi ten pokrok.
Novinkou je kopírování datových i audio disků, ale autor upozorňuje, že žádný bypass pro ochrany tu není. To ovšem ani není překvapivé, autor by měl hned opletačky se zákonem v mnoha zemích.
Nebylo zapomenuto na vypalování bootovacích placek, dokonce se objevují další parametry, jako je platforma Mac a Power PC, nebo tři možnosti pro volbu souborového systému: Boot level: ISO level 1 (8+3), level 2 (31), ISO 9660 (1999 neomezené).
Hodnocení
A jsme na konci. Při hodnocení je třeba mít na paměti, že se jedná o vypalovací nástroj, který je zcela zdarma. Proto mu asi nemůžeme klást za vinu absenci DVD videa, nebo snad dalších formátů. Naopak kladně ohodnotím vylepšení designu a vyslovím naději, že po sérii verzí, které nyní po sobě rychle následovaly, už nepůjde o mrtvý software a nadějeme se jeho dalšího vylepšování, protože těch hozených rukavic leží na zemi opravdu slušná kupa. Trošku zamrzí absence CD-Textu a chybějících možností pro nastavení, které ještě v předešlé verzi byly. V každém případě ční ale stále hodně vysoko nad freewareovým AVS Disc Creatorem, nebo vypalovacím pluginem TCburner pro Total Commander, který je také zdarma. U posledně zmíněného to navíc vypadá, že se ani nedostane k verzi číslo 1, protože od dubna roku 2005 se žádná inovace neobjevila.