DVD2one 1.0.0
Už samotný název by měl napovídat, že je to nástroj, který zvládne vše. Název ale klame tělem. Kdo čekal něco na způsob DVD X Copy, asi bude zklamaný. DVD2one neumí ani stáhnout DVD na pevný disk, ani DVD vypálit. Autor vysvětlije absenci ripování DVD obavou ze soudních sporů. V některých zemích je to legální (třeba u nás si záložní kopii udělat můžete), jinde ne. DVD2one svým pojmenováním ale oznamuje, že dovede srazit velikost dvouvrstvého DVD na velikost, která se vám na zapisovatelné DVD vejde. Dělá to jednak tím, že vám umožní vypustit nepotřebné věci, druhak sníží o něco kvalitu.
A tak první co budete muset udělat je stažení obsahu DVD na pevný disk. K tomu vám pomůže třeba DVD Decrypter, SmartRipper nebo vStrip. Ale jsou i další.
Předpokládejme, že DVD už máte na disku. Spustíte-li DVD2one objeví se tato první obrazovka:
Nejde o nic jiného, než o určení adresářů, kam jste DVD nahráli a kam se má přefiltrovaný výsledek z DVD2One uložit. Cílový adresář by se již mohl jmenovat Video_ts, abyste si výsledek ještě pře vypálením mohli třeba přehrát v počítači softwarovým DVD přehrávačem (ve WinDVD: Zdroj -> DVD ze složky).
Neodpustím si malou odbočku. Na WEBu DVD2one budete marně pátrat po kontaku. Není tam ani adresa, ani mail, ani telefon. Jen možnost si stáhnout testovací verzi, nebo program zaplatit a objednat. To u mne opravdu nebudí nějakou důvěru. Nicméně na tomto provním okně alespoň vidíte jméno autora. Je jím Erwin van der Berg. Doufejme, že to je pravé jméno.
Ale pojďme dál. Další okno není v mém případě už moc zajímavé. Vypustil jsem totiž rovnou při ripování nepotřebné stopy. Je vidět je jedna s 41 kapitolami. Vy možná (když stáhnete celé DVD) uvidíte i další, většinou s malým počtem (často jen jednou) kapitol. Vybírat budete tu největší s největším počtem kapitol.
A už se dostáváme k nejdůležitějšímu místu. Protože vám, i programu jde o to, aby se celé vícevrstvé DVD vešlo jen na jednu stranu, kterou současné DVD vypalovačky zvládnou nahrát, je třeba toho co nejvíce vypustit. Čím více, tím lepší bude výsledná kvalita obrazu. Já jsem proto ponechal jen 6 kanálové 5.1 audio v českém jazyce.
Nyní už nezbývá, než stisknout Start a pár desítek minut počkat na výsledek.
Zde platí, čím rychlejší procesor, tím kratší doba, po kterou bude DVD2one DVD převádět. Athlonu 1500+ to trvalo necelou půlhodinu.
Vypálit DVD si ale už musíte sami. Programů co to dovedou už je hodně. Vlastně všechny které velmi dobře znáte. Nero, Easy CD Creator, WinOnCD, ... Nero snad své problémy s pálením DVD videa vyřešilo v zatím poslední verzi 5.5.10.7. Autor DVD2one ho totiž nedoporučoval (podobně i DVD X Copy od engine Nera upustilo).
Hodnocení
K funkci a ovládání programu asi není co dodat. Jistě ho zvládne i ten, co neumí anglicky ani slovo. V dalších verzích by se šiklo implementovat ripování a nahrávání. Funkce výsledného DVD je naprosto bez problémů. Problémy mohou vzniknout ale při vypalování, to však nemůžeme hodit na triko DVD2one. Určitě ne každý stolní DVD přehrávač bude brát vypálená DVD. I to je ale věc do jiné recenze. Hodnotit méně kladně se dá jedině výsledný obraz. Zde je nutno konstatovat, že v některých místech, hlavně na barevných přechodech, obraz pulsuje. Je to ale logický důsledek zmenšení DVD pouze na polovinu. Námi testovaný originál Pána prstenů Společenstvo prstenu měl po ripování 6,4GB. DVD2one ho zmenšilo na 4,5GB a využilo tak maximálně kapacitu DVD pro nahrávání. Opakuji, že čím více toho z originálu odstraníte, tím lepší bude výsledek. Myslím, že kvalita obrazu je to místo, kde bude autor v budoucnu ještě hodně pracovat.
Testovací verzi si můžete stáhnout přímo na WEBu DVD2one. Výsledné video bude ale pouze 30 minut a funkce programu bude omezena na 14 dnů. Plná verze stojí 39,99 euro (bez DPH) (k dostání tamtéž).