Dvě netradiční klávesnice a jedna myš
Mus computer mouse
Designéři z Art. Lebedev Studio se zřejmě nechali inspirovat grafickým vzhledem kurzoru myši na obrazovce a po jeho vzoru dali dohromady návrh skutečné myši, která se však zejména ve své první verzi hodí jen pro Macintoshe, má totiž všehovšudy jedno tlačítko. Nese název „Mus computer mouse“ a nabízí se ve dvou provedeních: bílém a černém.
Tvůrci slibují, že pravděpodobně vytvoří i variantu se dvěma tlačítky a případně i kolečkem. Ač jsou dvě tlačítka a rolovátko pro uživatele Windows dnes již prakticky nezbytná, co si budeme povídat, taková myš už nebude tak hezká. Ti, kterým se taková myš zalíbí, mohou pak jen doufat, že se objeví i nějaká bezdrátové verze. Přeci jen, klasický kurzor na obrazovce „ocásek“ nemá ;-). Škoda, že se zatím taková myš nedá sehnat. Na druhou stranu se i přes zajímavý vzhled bude s takovou myší asi hodně špatně pracovat, protože s ergonomičností je to v tomto případě hodně slabé.
Optimus keyboard
Troufám si říci, že na klávesnici tohoto typu, za níž také stojí Artemy Lebedev a jeho kolektiv, čekala snad většina z vás. Každá klávesa obsahuje vlastní malinký barevný LCD displej.
Snad asi netřeba připomínat, jaké věci se s tímto nápadem, který už na svůj patent na patentovém úřadě čeká, dají dělat. Klávesnice je zcela přizpůsobitelná a základní myšlenkou je, že každá klávesa zobrazuje v daném momentě právě to, jakou má funkci. Např. pokud přepnete nastavení z anglické na ruskou, změní se i písmenka přímo na klávesách. Caps Lock či stisknutý Shift pak změní malá písmena na kapitálky.
Pochopitelně se fantazii meze nekladou a tak na dalších obrázcích vidíte ukázku rozložení klávesových zkratek, pokud jste zrovna v aplikaci Photoshop. A protože všechny klávesy jsou barevné, není problém udělat si rozložení třeba pro hru Quake. Už si nebudete muset psát taháky, co která klávesa ve složité hře či aplikaci znamená.
V levé části je pak několik kláves, do kterých je možné nadefinovat prakticky cokoliv, typicky např. spouštění často používaných aplikací.
Jelikož mohou klávesy zobrazit prakticky cokoliv a fantazii se meze nekladou, pak žádná představa o využití asi není úplně scestná, např. použití klávesnice jako displeje pro přehrávání nějakého videa, byť je to spíše jen na efekt než na smysluplné použití. V takovém případě by však klávesnice musela pro rozumně svižnou změnu zobrazení plně využívat schopností USB 2.0 (a hodně dobře by musely být napsané i ovladače). Jaká by však byla cena takové klávesnice, to lze asi opravdu jen těžko odhadovat. Domnívám se, že by se mohla pohybovat minimálně na úrovni ceny běžného 17palcového LCD monitoru. Nakonec je i v tomto případě nutné říci, že s ergonomičností to také nebude nikterak slavné. Ovšem nápad je to skutečně moc pěkný, to se musí nechat.
Das Keyboard
A nakonec tu máme něco, co se opravdu koupit dá. Jde o klávesnici, která nemá žádnou klávesu popsanou. A to nikoli z důvodu, že byste si na ně sami nalepili vlastní popisky podle potřeby.
Tato klávesnice je určena těm, kteří prostě klávesnici mají tak zmáknutou, že žádné popisky nepotřebují, ba naopak, ještě by je mohly rušit v soustředění se při psaní. Zkrátka s touto klávesnicí ostatním ukážete, že jste nejlepší. Jak výrobce, americká společnost Metadot Corporation, uvádí, jelikož není na klávesách nic napsáno, nemá smysl se na ni vůbec dívat, pouze si stačí zapamatovat pohyb, kde která klávesa je, a pak píšete prý až o 100 % rychleji. Ke komfortu při psaní (typicky „všemi deseti“) přispívá fakt, že klávesy jsou rozděleny do několika skupin, z nichž každá vyžaduje jinou sílu stisku. Na obrázku vidíte skupiny, do nichž jsou klávesy rozděleny, a jak moc je potřeba na ně zatlačit. |
Nutno dodat, že tato technologie jakoby z oka vypada Ergoforce klávesnicím Keytronic a nic bych za to nedal, že Das Keyboard má ve firmě Keytronic své kořeny. Zapojuje se do USB portu, každá klávesa vydrží přes 30 miliónů stisknutí (to prý nezvládnete při běžné používání umačkat za celý život, mimochodem Keytronic klávesnice udávají stejnou živostnost) a její používání nevyžaduje špunty do uší (při psaní je prý velice tichá). Vhodná je i pro hráče her, kteří mnohdy potřebují stisknout více kláves najednou. Běžné PS/2 klávesnice při stisknutí několika málo kláves současně už neregistrují stisky dalších, což rozhodně není případ této. Nutno dodat, že CIA tuto klávesnici prý neschválila, protože není vidět, co uživatel píše.
Nyní už zbývá jen cena. Máte-li odvahu, můžete si ji pořídit za 79,95 dolarů, což v přepočtu lehce překračuje 2 000 Kč.