EcoDisc nevyhovuje DVD specifikaci
EcoDisc je vynález německé firmy Optical Disc Service se sídlem v Hamburku patřící do Optical Disc Group a poprvé se objevil v polovině loňského roku. Velmi rychle se dostal také na český trh, kde ho najdete třeba jako nosič seriálu „Čtyři z tanku a pes“ ze známého Řitka studio s.r.o. (aby zamezili kopírování, dost brutálně zasahovali do struktury DVD). Komu přišel nějaký EcoDisc do ruky, jistě si pomyslel, že v obálce ani žádné DVD není a často asi došlo i na rozbalování přímo v trafice. Ale co to ten EcoDisc vlastně je?
Nejde o nic jiného než o půlku klasického DVD. Jak asi sami víte, normální DVD mají data uložena přesně v polovině tloušťky a při výrobě se obě poloviny slepují. Když jednu půlku vynecháte, a místo přikrytí 0,6mm polykarbonátem použijete stejné technologie jako u CD, máte stále plnohodnotný DVD záznam, ovšem na médiu tlustém pouhých 0,6 mm. Zůstává tu ovšem jeden problém. Všechny přehrávače i mechaniky s takovým hubeňourem nepočítají a proto na slim rovnou zapomeňte, však také výrobce na každou takovou „poloplacku“ přidává upozornění „Tray drive“ a „No Apple slot drive“ nebo přímo „Do not use computer slot - in drive“. Aby se EcoDisc v mechanikách vůbec roztočil, aby unášecí trn neprokluzoval, najdete u jeho středu několik „pupíků“, které správné dosednutí zabezpečí, protože mají už tu správnou výšku.
Jak už název napovídá, má jít o výrobek šetřící životní prostředí, což je pochopitelné, protože na jeho výrobu je třeba poloviny materiálu i energie než na klasické DVD, lepidlo je vyloučeno zcela, ale místo něj je tu zase nezbytný ochranný lak. Je také třeba mít na paměti, že takový „polodisk“ je více náchylný na poškození, protože už tu není 0,6 mm polykarbonátu, který chránil vylisovaná data (zatím se EcoDisc pro vypalování neobjevil, ale myslíme si, že technologicky v tom nemůže být problém), ale data jsou chráněna naprosto stejně jako u kteréhokoliv CD. Úspory, které se s použitím EcoDiscu vykazují, nejsou samozřejmě jen výrobní, levnější je i přeprava, jelikož i hmotnost je poloviční, spotřebuje se tedy na jeden kus i méně paliva. EcoDisc je díky ohebnosti také velmi vhodný jako vkládaná příloha do novin a časopisů.
EcoDisc i dle sdělení DVD Fóra specifikaci nevyhovuje, neměl by tedy na sobě nést logo DVD (tedy žádné DVD logo), což alespoň u nás, myslím, vydané tituly nemají, jen mají prostě napsáno „obyčejným písmem“ DVD. Nedomníváme se, že by měl uživatelům působit nějaké problémy, mimo již zmiňovaných slot zařízení. Jsou-li vnitřní „pupíky“ dost vysoké, nemělo by docházet ani k prokluzování. Lidé by jen měli více dbát na to, že s takovým diskem nemohou zacházet stejně jako s DVD, vrchní vrstva s potiskem je zde více náchylná na nevratné poškození.
Zatím se nabízí pouze s kapacitou 4,7 GB, má tedy jen jednu vrstvu, ze dvou má výrobce asi zatím obavu. Dala by se ale použít P2 technologie, kdy se na 0,6mm polykarbonát s předlisovanou drážkou „vyrazí“ první vrstva, ta se překryje poloodrazivou vrstvou, do které se vyrazí vodící drážka pro druhou vrstvu, jež se zafixuje povětšinou ultrafialovým světlem a navrch se přidá druhá datová vrstva. Pak už přijde jen krycí ochranný lak a potisk. Je ale možné, že dvě vrstvy už bez vrchního polykarbonátu nejsou tolik stabilní.