Elektronický odpad se zvýší do roku 2017 o 33 %
Tato fakta brala samozřejmě studie v potaz a ve spojení s údaji od organizace OSN, vládami stejně jako i nevládními a vědeckými organizacemi vytvořila univerzita OSN v Německu předpověď, ze které vyplývá, že do roku 2017 se elektronický odpad zvýší až o třetinu. Pro představu: takové množství odpadu prý bude vážit jako 200 budov Empire State Buildings. Za největší producenty elektronického odpadu studie označila Spojené státy a Čínu.
Mapa (viz níže) zobrazuje data nashromážděná ze 184 zemí. Množství e-odpadu vypočítává z předpokládaného množství elektrických a elektronických zařízení, které jsou aktuálně na trhu – tedy uvažuje, v jakém konečném důsledku tato zařízení vytvoří e-odpad. Tato data mají především posloužit vládám k uvědomění si reálného stavu věci a ukázat společnostem lokální problém, který by s odpadem mohl nastat, pokud se nebude aktivně řídit.
V celosvětovém měřítku vyprodukoval náš svět 49 milionů tun použitých elektronických a elektrických výrobků jen za loňský rok. To při počtech na osobu (7 miliard lidí) dává 20 kg na osobu. Předpověď udává, že do několikrát zmíněného roku 2017 se produkce odpadu zvýší až o 33 %, tedy povyskočí ve výsledku až na 65 milionů tun.
Nejvíce v tomto směru samozřejmě navyšují stav odpadu země, ve kterých se odehrává samotná výroba koncových zařízení. Není proto žádným překvapením, že na prvním místě je Čína, která za rok 2012 vyprodukovala nad 11 milionů tun elektronických a elektrických zařízení. V těsném závěsu se za ní drží USA s 10 miliony tun. Z hlediska odpadu je však stav opačný, USA za rok 2012 vyprodukovalo odpadu okolo 9,4 milionu tun, Čína v tomto ohledu "pouze" 7,3 milionu tun. Při přepočtech na osobu se tak ve Spojených státech pohupuje množství elektronického odpadu na hranici 30 kg, prvenství si však v tomto směru drží Katar.
Na druhou stranu jsou to právě také Spojené státy a Čína, které jsou významným vývozcem elektroniky. USA v celosvětovém měřítku vyváží nejvíce CRT monitorů a mobilních telefonů než jakýkoliv jiný produkt, pokud jde o čísla. Na druhou stranu i tyto čísla mohou být podhodnocena, studie v tomto směru totiž uvádí, že výrobci pro svůj klid, různá omezení a potenciální špatnou publicitu mohou čísla zkreslovat.
Co se týče recyklace, jsou Spojené státy oproti Evropské unii trochu pozadu. Evropské země již před více než deseti lety zřídily řadu programů pro recyklaci elektronických zařízení, zatímco v celých amerických Spojených státech se podobné programy praktikují pouze ve 25 státech.
"To je důvod, proč jsme vyvinuli tuto mapu e-odpadu. Je to poprvé, co se podařilo porovnat skutečně srovnatelné údaje," řekl Ruediger Kuehr, výkonný tajemník této studijní iniciativy. "Kromě toho, že udává velikost problémů na národní úrovni, tak je zároveň vkládá politikům do povědomí, aby bylo možné přijmout náležitá opatření," dodal dále Kuehr pro LiveScience.