Elementary OS 5 je tu. Co přináší?
„Tak trochu jiná“ je v případě linuxových distribucí často eufemismus pro „divná“ nebo „běžnému uživateli nepochopitelná”, leč troufnu si říct, že u elementary OS je tomu právě naopak. Cílem tohoto distra je totiž přinést rychlou a otevřenou náhradu macOS a Windows zejména pro netechnické uživatele. S výjimkou prvního release označeného číslem 0.1 byly všechny následující vydání odvozeny od Ubuntu LTS a není tomu jinak ani tentokrát. Co se ovšem změnilo je právě číslování - autoři se rozhodli opustit nulu na začátku, protože podle jejich názoru je systém již natolik vyspělý, že takovéto číslování neodpovídá. Po 0.4 z roku 2016 tak teď přichází verze 5.
Jako výchozí desktop je - stejně jako v předchozích verzích - použit Pantheon, vlastní prostředí vyvíjené specificky pro tuto distribuci. Jeho inspirace prostředím macOS je zcela zjevná (ostatně to platí i pro výchozí souborový manažer Files, který jako by z oka vypadl Finderu, nebo hudební přehrávač Music, v němž leckdo uvidí iTunes) je založené na GTK+ a v nové verzi systému umí například noční režim (Night Light), během nějž automaticky posouvá barvy do červena dle nastaveného času nebo východu a západu slunce v dané lokalitě.
Správce oken umí klasická okna i jejich dlaždicování vedle sebe, tento mód byl nově přepracován, takže lze dynamicky měnit velikosti dlaždic tažením jejich okraje. Dále přibyl režim obraz-v-obraze, v němž vybrané okno zůstává ve zmenšené velikosti stále na popředí a lze tak sledovat například video, zatím co v okně přes celou obrazovku píšete text v textovém editoru.
Elementary OS nabízí i zcela vlastní editor kódu. Dříve se jmenoval Scratch, nyní se jmenuje elementary Code a i on doznal několika zásadních změn. Předně také nabízí režim pro práci v noci, kdy je výchozí rozhraní v barevném režimu světlého písma a tmavého pozadí, dále pak je nově integrována podpora Git a dle autorů podstatně vylepšeno párování závorek.
Hlavním tématem elementary OS ale je, že se snaží přinést nějaké peníze autorům open-source software. Od minulé verze proto obsahuje AppCenter, aplikační obchod po vzoru AppStore na Macu/iOS či Google Play na Androidu. V něm si na principu pay-what-you-want, tedy dobrovolné výše placené částky, můžete pořídit předvybrané a udržované open-source aplikace. Částku lze nastavit i na nulu, nicméně v takovém případě se AppCenter při každé aktualizaci aplikace (s výjimkou bezpečnostních) zdvořile zeptá, zda nechcete platit tentokrát.
Považuji elementary OS za v současné době nejpropracovanější systém založený na Linuxu, který se snaží být více než jen další distribucí v řadě. Novinek je tedy mnohem více, seznámit se s nimi můžete v poměrně detailním oznámení o vydání. Elementary OS vychází pouze ve verzi pro procesory x64, doporučené parametry uvádějí alespoň procesor Intel Core i3 či lepší a 4 GB RAM. Stahovat můžete přímo na titulní straně projektu, kde samozřejmě za systém můžete i dobrovolně zaplatit.