Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Enermax UC-A3FATR2 a UC-A5FATR2 (multifunkční panely: otáčky, teplota, ...)

Multifunkční panel Enermax UC-A5FATR2
Jindra se opět podíval na dva zástupce multifunkčních panelů pro ovládání ventilátorů. Ptáte se, k čemu to je vlastně dobré? Inu proto, že máte řízení plně pod vlastní kontrolou. Můžete tak při poslechu hudby PC zcela ztišit, nebo naopak při startu akční hry předem zvýšit chlazení (rachotu bude stejně dost i bez ventilátorů). Je tedy lepší ten menší do disketové šachty, nebo naopak pořádný velín 5,25"?

Kapitoly článků

1.  Enermax UC-A3FATR2 a UC-A5FATR2 (multifunkční panely: otáčky, teplota, ...)

Proč jsou v nadpisu dva názvy? Proč není pro každý panel recenze zvlášť? Bylo by zbytečné tento článek rozdělovat na dva odlišné texty kvůli názvům. Jedná se o velmi podobné produkty, účel je stejný, pouze se liší ve velikosti, což se odráží na jejich "výkonu".

Vzhled

Jak bylo již řečeno, jedná se o multifunkční panely a aby byly po ruce, kde jsou potřeba, instalují se přímo do počítačové skříně. Tyto panely se vyrábějí ve dvou velikostech, A3 je panel, který se montuje do 3.5" šachty, to je ta v které máte disketovou mechaniku. Druhý s označením A5 se montuje do větší 5.25" pozice, zde se většinou nachází mechanika CD-ROM.

Enermax myslel na uživatele, kteří nakupují podle vzhledu a tak rovnou u každého panelu máte možnost výběru jedné ze tří barev. Těmi barvami jsou bíla, stříbrná a černá. Ostatní ovládací prvky jsou černé barvy.

Enermax UC-A5FATR2

Enermax UC-A3FATR2

Funkce

Oba již zmíněné panely jsou vybaveny potenciometry pro regulaci otáček ventilátorů, tlačítky pro nastavování a LCD displejem pro zobrazování teplot a otáček ventilátorů. Dále může být panel použit jako redukce na disk a chladič. Pohled na panely ze strany tištěného spoje naznačuje, že o žádné velké počítačové centrum opravdu nejde.

Enermax UC-A5FATR2 - tišťák

Enermax UC-A3FATR2 - tišťák

Regulace

Regulace je zajištěna malými potenciometry, které přes elektroniku v panelu ovládají napětí na ventilátorech. Jako materiál kloboučku byl použit černý plast, který je vroubkovaný aby neprokluzoval v prstech. V menším provedení jsou "pouze" z nedostatku místa použity dva potenciometry, ve větší verzi se jich na panelu nachází rovnou šest. Regulace je tedy plynulá v rozmezí 7V - 12V. Bohužel mě opět mrzí, jak to bylo i u regulátoru od Zalmanu (ZM-MFC1), že nelze vypnout ventilátory úplně. Rozměry potenciometrů jsou menší než bývá zvykem. Hlavně tomu tak je u menšího provedeni, kde jsem musel používat konečky prstů, nebylo to tak jednoduché jako v případě regulátoru od společnosti Zalman či většího "brášky" A5. Proto bych malé provedení nedoporučoval osobám které mají mohutnější prsty a rádi často mění otáčky ventilátorů. S trochou trpělivosti a citu v rukou to samozřejmě funguje tak jak má. U většího modelu to není tak znatelné, knoflíky potenciometrů jsou o něco delší, mají sice kolem sebe stejně prostoru, ale nejsou tak "utopené". Průměr knoflíku je v obou případech 6mm, ale s výškou jak už bylo řečeno to stejné není. U většího panelu to je cca 6,5mm proti menšímu, který má poloviční výšku tedy cca 3,7mm (proto ta horší ovladatelnost). Vzdálenost mezi knoflíky je u obou panelů stejná a to cca 7,5 mm.

Enermax panely - porovnání velikosti tlačítek

Teplota

Snímání teploty je u obou panelů zajištěno dvěma tenkými čidly (které výrobce nedoporučuje instaloval mezi pasivní část chladiče a čip, kvůli horšímu přenosu tepla). Teplota je zobrazována na displeji, který je modře podsvícen. Podsvícení by v případě většího panelu mohlo být o malinko větší, nebo spíše lépe rozmístěno. Měřené hodnoty jsou hůře čitelné z větší vzdálenosti (ze vzdálenosti do půl metru jsou dobře viditelné, ale s narůstající vzdáleností se stává čitelnost horší) hlavně v oblasti středu displeje. Obávám se, kdyby byla skříň s nainstalovaným panelem hned vedle běžícího monitoru (pokud tedy nemáte na monitoru nastaveny hodnoty kontrastu a jasu blížící se nule), tak by letmý pohled na panel za účelem zjištění aktuální teploty na CPU nestačil. Ze vzdálenosti jednoho metru v noci jsou hodnoty na displeji skoro nečitelné, což při jeho velikosti (cca 43×20 mm) mi přijde jako výrazné mínus. Displej je podsvícen čtyřmi modrými LED, na okrajích je osvětlení dobré, ale s blížícím se středem se výrazně zhoršuje. Menší provedení tímto handicapem netrpí, jelikož je použit menší displej (cca 28×10 mm) a stejný počet diod (zřejmě typ s menší svítivostí a tudíž mají nazelenalý nádech).

Enermax panely - podsvícení displejů

Teplotní čidla jsem porovnával s čidlem od multifunkčního panelu ThermalTake Hardcano 10. Rozdíly byly maximálně 2 desetiny stupně Celsia, krom jednoho čidla panelu A3, které ukazovalo teploty rozdílné až o 2° C. Asi jednalo o výrobní chybu.

Enermax panely - teplotní čidla

Kapitoly článků
1.  Enermax UC-A3FATR2 a UC-A5FATR2 (multifunkční panely: otáčky, teplota, ...)

Diskuse ke článku Enermax UC-A3FATR2 a UC-A5FATR2 (multifunkční panely: otáčky, teplota, ...)

Žádné komentáře.