Na čem nerozchodíte Windows 8?
Kapitoly článků
AMD
U AMD to bude výrazně jednodušší. Zcela zapomenout můžete na všechny procesory řady K7 a nižší, tedy Durony, Athlony XP/MP/M a z nich odvozené Semprony a samozřejmě i Geode. Pozor, existují i nějaké Athlony XP-M, které do této kategorie nepatří. To jsou procesory z rodiny K8 a na těch Windows 8 poběží. Zkrátka vše, co je pro socket A a starší, včetně veškerých mobilních variant, je pro Windows 8 tabu.
Pokud jde o novější z rodiny K8, můžeme všeobecně předpokládat, že u všech NX bit je, stejně jako SSE2. Na internetu lze sice nalézt více či méně důvěryhodné informace o některých modelech (zejména starších), které NX bit neměly (Semprony a některé Athlony 64), ale to budou buďto výjimky, nebo nějaké nepřesnosti. Každopádně všechny novější procesory NX bit a další náležitosti pro Windows 8 mají.
VIA
U VIA to bude přeci jen jednodušší než u Intelu. Škrtněte si všechny procesory VIA C3. Některé sice NX bit mají coby součást bezpečnostní technologie VIA PadLock, ale jsou to právě ty výjimky, jimž chybí SSE2 instrukce, to jsou C3 s jádry Nehemiah. Ze hry jsou tedy rovněž procesory VIA CoreFusion Mark a Luke. Na bázi jádra Nehemiah jsou též postaveny některé procesory VIA Eden (Eden-N, Eden-ESP), ty jsou též ze hry.
Schopné jsou procesory VIA Eden a Eden ULV postavené na 90nm jádře Esther. O procesorech VIA Nano a novějších nemá význam hovořit, ty jsou už dokonce 64bitové a s Windows 8 i Windows Serverem 2012 se budou docela dobře kamarádit.
Transmeta
Ostatních moc není, vlastně si vzpomínáme jen na Transmetu, která je už definitivně v propadlišti dějin. Její procesory nebyly nativně x86, ale obsahovaly Code Morphing Software, který překládal za běhu x86 instrukce na nativní instrukce tohoto VLIW procesoru, takže šlo pouhou aktualizací tohoto softwaru dodělat i podporu NX bitu a skutečně se tak stalo v podobě CMS verze 6.0.4.
- I Transmeta podporuje NX bit (19. 5. 2004)
Kdybyste náhodou na nějaký procesor od Transmety narazili a chtěli si na něm vyzkoušet Windows 8, pak vězte, že Crusoe je ze hry (nemá ani NX bit, ani SSE2 či něco podobného), naopak teoreticky by mohl běhat Efficeon (ten má všechny tři vlastnosti: PAE, NX i SSE2, novější 90nm dokonce i SSE3). Efficeon byl na svou dobu vůbec zajímavý procesor: stejně jako procesory AMD K8 obsahoval paměťový řadič a s okolím komunikoval přes HyperTransport, navíc však zahrnoval i AGP 4× rozhraní. 130nm verze vyráběná u TSMC běhala až na 1,2 GHz, novější dělala na 90 nm firma Fujitsu, ta zvládala až 1,7 GHz. Rozhodně by bylo zajímavé vidět, jak by si takový procesor poradil s Windows 8 ;-).
Každopádně tím končí výčet firem, které dělaly/dělají x86-kompatibilní procesory schopné provozu Windows 8. Pamětníci si jistě vzpomenou na UMC, Texas Instruments a možná další, to vše je mimo hru nejen pro Windows 8, ale i pro starší systémy.