EU a Internet, co nás čeká?
Celé to začalo 11.zářím, když George Bush zařadil Evropu po bok USA v boji proti terorismu. Z toho vyplynul návrh na v podstatě ničím neomezené archivování internetové a telefonní komunikace. Jestliže Evropský parlament tuto direktivu schválí, budou nuceny jednotlivé vlády toto nařízení zapracovat i do svých vlastních zákonů (tedy po vstupu i do našeho). Ironií je, že podobná akce byla v USA zákonodárci zamítnuta, zatímco v Evropě se již dokonce v některých státech uplatňuje. Viktor zatím stihl ověřit, že se jedná o Británii, Francii a Německo.
Chci na tomto místě říci, že rozhodně nejsem proti vstupu do EU, jsem však rozhodně proti tomu, jak nás naše vláda o tom, co nás v EU čeká, informuje. Mou jedinou zbraní je tak referendum ignorovat. Tím ale nechci samozřejmě nikoho navádět, každý máte vlastní názor.
Oslím můstkem se tak vrátím ke včerejšímu článku Dejte si pozor na ústa i v diskuzních fórech!. V souvislosti s výše uvedenou direktivou totiž nabývá nového rozměru. Na jedné straně je dobře, že by každý měl být za to, co píše, odpovědný a také s tím i na chatech počítat, na druhou stranu mi jde tak trochu mráz po zádech, když si uvědomím, že všechny moje maily, telefony, kde jsem na netu byl a co tam hledal, může někdo sledovat a číst. Po aférách s úniky dat z bank, různých fondů atp. si neumím představit, že by tato data nebylo možné zneužít. Třeba i oficiálně státními tajnými agenturami k politické (či jiné) manipulaci.
Také se domníváte, že nás o takové věci měla naše vláda informovat?
Zde je ještě původní článek na Wired News.
Diskuse ke článku EU a Internet, co nás čeká?