Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k EU vs. MS: Přijdou OpenSource vývojáři zkrátka?

To si jako predstavujete, ze by kazdy mel mit pravo vzit neci zdrojak (treba Microsoftu) a pouzit ho ve sve aplikaci?
No prima, nebyl bych proti - ale pak si EU i USA muzou cele softwarove patenty a nakonec i cele copyrightove pravo strcit nekam.
Ono by to samozrejme bylo spravne (viz : http://www.libinst.cz/tl/tl_12_2001.pdf ), ale dost bych se divil, kdyby se EU+USA timto smerem vydaly.
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tam neslo o zdrojaky, ale o protokoly.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tusim ze tam neslo o zdrojaky, ale o protokoly, aby jine aplikace mohly spravne komunikovat s MS systemy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ze by definice protokolu nebyla predmetem copyrightu ci softwaroveho patentu? Co tak najednou? A to by se jako vztahovalo jen na M$? 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já nepovažuji za správné, že by mohl kdokoli využívat výsledky mé práce. Vzato do důsledku musí potom platit, že každý může používat např. mé auto, byt ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je videt, ze netusite o cem je rec. Kazdej z vas si muze navrhnout protokol jakej chce a utajovat ho jak chce. To vse do okamziku, kdy ziska dominantni postaveni na trhu. Staci mit trebas 30% a M$ ma hlavne diky neschopnosti uredniku mnohem vic. A paac je to monopol, pak proste MUSI delat veci, ktere po male firme nikdo chtit nebude.

Si predstavte, ze by ted nekdo prisel, a rek ze ma patentovany IP protokol, tak jsou v loji vsici. Navic M$ vetsinu formatu prevzal (lepe receno ukrad) a jen zmrvil, prave proto, aby neslo s jeho OS komunikova z jineho OS (to nemluvim o tom, ze v tom sam M$ ma bordel a nebavej se spolu ani sve verze jejich SW).

Mimochodem, treba takovy PDF je kupodivu taky komercni format, a presto je verejne dostupna jeho dokumentace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Leonardo: Nevim jak ty, ale ja ziju v CR, potazmo EU, kde zatim zadny SW patentovat nelze.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> J
 
Můžeš mi - čistě pro zajímavost - ukázat jasnou argumentaci nebo příklad, ze kterých vyplývá, že od určitého postavení nějaké firmy na trhu je nutná státní regulace a že taková regulace vede k lepším a efektivnějším výsledkům než nechat trh být jak je (laissez-faire přístup)?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

X-22- napr cesky telecom

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> Nalim
 
No, díky za argument v můj prospěch. Kdyby se u nás byl liberalizoval telekomunikační trhu hned od počátku, tak by Český Telecom nebyl tam, kde je ;-) Takže to je argument proti regulaci. Administrativním bráněním vstupu na trh bylo dosaženo právě současné monopolní situace na trhu. Kdyby bylo od počátku vpuštěno víc ryb do rybníka, vypadalo by to teď možná jinak ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chtěl jsem jen upozornit, že ten údajný komisař Neelie Kroes není komisař, ale komisařka pro oblast hospodářské soutěže Neelie Kroesová.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pardon, pořád mi to při odesílání hlásilo nějakou chybu, takže je to tam nakonec pětkrát. No ale snad si toho někdo aspoň všimne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jde o to že podle mikrosoftí licence nelze na základě informací od MS (v podstate informace jak jim to funguje ) napsat program který je open source. Jedná se o takzvanou odvozeninu z autorského díla. bliže to vypadá tak, že jako programátor pokud chcete naprogramovat neco co by komunikovalo s MS progamy jdete za MS a on vám prodá za tesky prachy informace o protokolechm, api atd.... a zaroven si v licenci na tyto informace vymíní podmínky za kterých tyto informace lze použít. A všem je doufám jasné že chtejí aby se to nedostalo do open source. Takže máte další možnost a tou je reverse engineering. Nebo se odstehovat do ruska. No a oři jednání s EK jde oto dotlačit MS k tomu aby tyto inforce byly pouzietelne bez omezeni pro open source.......

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pěkněěěěěěěě Funda. :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myslíte že OpenSource komunita na tom chce vydělat těžké prachy? Vždyť to opatření má pomoci obyčejným lidem, kteří by pak mohli bez obav používat freeware programy a přitom si přečíst "nestandardní" dokumenty zasílané nevzdělanými úředníky.
 
Kdy už lidi konečně pochopí, že mnoho z toho co Microsoft dělá, uživatele poškozuje, protože o ně nejde, ale jde o peníze které mají. A namítat, že přeci nemusíme jeho produkty používat, to právě díky nestandartnostem a velké rozšířenosti až tak dobře nelze.
 
Má nás v pasti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to mm2004: Tak teď nevím, jestli si ze mě děláš srandu, že jsem ňouma a poslal jsem to tam x-krát, nebo že jsem odhalil tu chybu. Jinak pokud to jde, talk prosím nějakýho admina, aby ty moje nadbytečný příspěvky zkusil promazat, opravdu k tomu došlo omylem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Leonardo: To myslíš vážně, argumentovat Liberálním institutem, organizací, která chce řešit ekologické problémy volnou ekonomickou soutěží? Viš kolik sowtwarových firem by zkrachovalo a kolik programátorů by přišlo o práci, kdyby jejich výtvory nebyly chráněny autorským zákonem?
X-22: Chtěl jsi příklady, tak tady je máš:
1. Vodovody a kanalizace
2. Elektrárenství
3. Zdravotní pojišťovny
4. MHD
Funda: Pokud chceš, aby ti autoři tohoto serveru mazali příspěvky, tak v nich musíš použít slovo WAREZ. V opačném případě autoři CDR serveru příspevky nemažou, přestože by měli.
J: A kupodivu formát FLA od té samé firmy není zdaleka tak otevřený jako PDF. Proč asi?
Mintaka: Ale lidé opravdu používají Microsoftí produkty dobrovolně a nikdo je k tomu násilím nenutí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Naznačit chtěl Funda, že Neelie je kunda.
Moc se omlouvám, ale nemohl jsem potlačit potřebu. Kdyby to tam nenapsal tolikrát (ale ja vím, že to nechtěl), tak bych se patrně zdržel... No nic, Sorry.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vlada: A vidis, jak ekologii resi stat? Nesmyslnym obchodem s emisema, kde se podle divneho byrokratickeho klice firmam udeluji "odpustky". Nebo se koukni, jak se chovaji statni Lesy CR k nasim lesum, treba k Sumave. Ja bych se k nim jako jejich vlastnik takto urcite nechoval. Uz proto, ze by me zajimala i jejich dlouhodoba hodnota (i pro potomky) a ne jen okamzity prospech docasneho reditele, ktery vi, ze za chvili jde od valu a potrebuje rychle nahrabat. 
 
PS: Cetl jsi vubec to pojednani o intelektualnim vlastnictvi? Jak chces rict, ze urcita myslenka je stale tvoje, kdyz ji zverejnis? To budes lidem lezt do mozku a vydloubavat jim prisusnou cast sede kury? Jakmile nejakou myslenku vyslovis, stava se nedilnou soucasti obecneho povedomi a dost tezko lze lidem zakazovat, aby ji brali v uvahu.
Navic v dnesni dobe, kdy je vyvoj vseho tak bourlivy, plno firem uz sve inovace ani nepatentuje, protoze to je drahe a stejne nez to konkurence staci okopirovat, respe reverseengineerovat, oni uz stejne prijdou s necim novejsim.
Kazdy ma naopak pravo se pred kopirovanim chranit kryptovanim (jako satelitni televize) ci treba HW klicema.
 
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Leo, sktuečností, že některé ochranné principy nefungují v ČR nelze vyvracet fakt, že tyto principy fungují v jiných zemích. Majitele pozemku zajímá pouze jeho zisk. A pokud si jednoho dne spočítá, že vydělá víc, když celý svůj les pokácí a přemění jej na úložiště radioaktivního odpadu, tak to udělá, pokud nebude regulován státem. A to rozhodně není něco, co by bylo prospěšné pro celou společnost nemluvě o ekologii. Jak k tomu přijdou jeho sousedé? Jak k tomu přijdou ostatní nemocní lidé, kterým mohl jejich život zachránit lék z rostliny, která rostla pouze na pozemku našeho soukromého vlastníka? A to nemluvím o deštných pralesech, které nezbytně potřebujeme a které z našeho povrchu mizí děsivým tempem, protože si je nějaký soukromník zabral a přeměnil na zemědělskou půdu. Tak jde je ta ekologie?
 
Jak chces rict, ze urcita myslenka je stale tvoje, kdyz ji zverejnis?
A proč bych to říct nemohl? Samozřejmě že tuto myšlenku budou po její zveřejnění znát i všichni ostatní, to přece nikomu nevadí, o to přece vůbec nejde. Jde o to, že já jsem do této myšlenky mohl investovat obrovské peníze, a proto chci, aby se mi tato investice vrátila a tedy abych na této myšlence mohl profitovat jen já. Pokud by totiž nebylo intelektuální vlastnictví patentovatelné resp. chráněné AZ, tak by nikdo neinvestoval do software, do výzkumu léků, technologií apod., protože by se mu tato investice nevrátila a celý věděcký vývoj by se zastavil. Proto patenty a autorský zákon potřebujeme.
 
Navic v dnesni dobe, kdy je vyvoj vseho tak bourlivy, plno firem uz sve inovace ani
nepatentuje...
Víš, kolik patentů ohlašují firmy jako IBM nebo Siemens každý den?
 
Kazdy ma naopak pravo se pred kopirovanim chranit kryptovanim...
Tohle není argument. Šifrováním lze chránit jen velmi malé procento intelektuálního vlastnictví.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> Vlada
> Ale lidé opravdu používají Microsoftí produkty dobrovolně a nikdo je k > tomu násilím nenutí.

Jenže lidé si koupí počítač s Windows..takže je <v uvozofkách>nutí<v uvozofkách/>..pač jsou v ceně. Neznalý člověk si ho sám nepostaví..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.