Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Fedora 16 možná v základu s Btrfs

Fedora logo

Linuxová distribuce Fedora koketuje se souborovým systémem Btrfs prakticky od počátku (minimálně od Fedory 11 ji lze zkoušet bez nějaké "složité příkazové magie"). V aktuální patnáctce pak vede cesta k Btrfs skrze instalační média.

Fedora Engineering Steering Committee (FESCo) pak čerstvě povolila možnost nasadit Btrfs ve Fedora 16 jako výchozí souborový systém, což je již definitivní a jasné gesto. Nové instalace, pokud vše půjde hladce, budou v šestnáctce tedy používat tento pokročilý souborový systém, co se týče upgradů starších instalací, tam celkem pochopitelně zůstane systém na stávajícím souborovém systému (tedy nejčastěji Ext4). Btrfs má vlastní správu svazků, snapshoty, kontrolní součty, transparentní Zlib/LZO kompresi či online defragmentaci a mnohé další. Fedora 16 se objeví 25. října, do té doby se však ještě mnohé může změnit (ostatně věci jako podpora RAID 5/6 či SSD/Trim jsou stále ve vývoji).

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Fedora 16 možná v základu s Btrfs

Žádné komentáře.