Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Fedora

Linux logo 2014
Jaro a podzim - tradiční čas nových verzí velkých distribucí.
Linux logo 2014
Je v linuxovém světě už železným pravidlem, že duben znamená release dvou stěžejních distribucí: Fedory a Ubuntu. A jelikož obě distribuce vycházejí ve velké škále příchutí, je z toho i celkem...
Linux logo 2014
V uplynulých dnech vydalo tradiční nové podzimní verze hned několik linuxových distribucí z top 10 žebříčku. Jelikož to tradičně touto dobou nebývá žádná velká revoluce, dovolil jsem si počkat a...
Linux logo 2014
Duben je pro Linux tradičně velmi úrodný měsíc. V jednom jeho dni vyšly nezávisle na sobě nové verze dvou populárních distribucí a jelikož jde v obou případech o malé evoluční změny, na dva...
Půl roku po vydání Fedory 28 přichází nový release s pořadovým číslem 29 a rozhodně stojí za zmínku.
Posledních několik měsíců bylo pro Fedoru velmi bouřlivých. Jako distribuce de facto vyvíjená americkou společností ctí softwarové patenty a těch hodně vypršelo, u jiných se musí najít odlišné cesty.
Serious Sam 3
Vydání sedmadvacáté Fedory je na spadnutí a tak se díky testům serveru Phoronix můžeme podívat, jak si vede server Wayland oproti serveru X.Org ve 3D.
 
Šestadvacátá Fedora není natolik revoluční jako pětadvacítka, ale i tak stojí za pozornost už jen proto, že nese novější kernel a další vylepšení.
Možnost provozovat Ubuntu ve Windows 10 byl jen pilotní projekt. Microsoft v rámci Windows Subsystem for Linux nově nabízí také Fedoru a openSUSE.
Jedna z největších změn v historii Linuxu vůbec je tu. Fedora 25 jako první velká distribuce nepoužívá jako výchozí zobrazovací server X, ale Wayland.
Po mnoha odkladech přichází 24. vydání linuxové distribuce Fedora, kterou z 99 % tvoří lidé v Red Hatu.
Dlouholetá mýdlová opera linuxového světa i nadále pokračuje. X.Org se drží zuby-nehty, ale jde nejspíš o poslední tažení. Wayland letos, nebo až v roce 2017?
Fedora je fajn, ale příliš open-source. Přichází tak nové vydání distribuce distribuce Chapeau, která je vlastně Fedorou obohacenou o patentované kodeky, uzavřené věci jako Adobe Flash či Steam,...
Nejnovější vydání „fidorky“ přináší, jak jinak, nejnovější verzi desktopu GNOME. Tvůrci také přecházejí na Python 3, což přináší i kompletně přeportovaný instalátor Anaconda do tohoto jazyka.
Na Red Hat Summitu v Bostonu ohlásila AMD novou vývojářskou platformu, stavějící kolem jejího 64ibtového ARM Opteronu A1100 se čtyřmi CPU jádry.