Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Feurio + CDspeed

Toshiba SD M1612
Někdy v polovině prázdnin pro nás iMAGiNE otestoval DVD-ROM mechaniku SD-M1502 (doporučuji si otevřít v druhém okně a porovnávat). To jsme ještě netušili, že Toshiba už na nás chystá další model. Sice má stejné rychlosti 16× pro DVD a 48× pro CD, ale je vybavena některými dalšími schopnostmi (čtení DVD-RAM, DVD-R) a tak jsme byli velmi zvědaví, jak tato recenze dopadne. Zároveň jsme se snažili ji s předchozím modelem porovnávat. A ještě malá poznámka, jsme snad vůbec první, kteří tuto mechaniku takto řádně otestovali. Alespoň jsem nikde jinde po světě žádný podobný test nenašel!!!

Kapitoly článků

2.  Feurio + CDspeed
4.  CloneCD
5.  Hodnocení

Feurio

Toshiba SD-M1612 Feurio

Identifikace shodná s SD-M1502. Povšimnout si však můžete již zmíněného většího bufferu.

Nero CD speed 99

Stejně jako iMAGiNE, i já jsem zjistil, že přístupovou dobu s tímto programem nezměřím, a proto jsem také musel použít CDVD Bänschmaak, ale již v novější verzi v1.18. U této Toshiby však již nebudu uvádět lisované, CD-R a CD-RW médium. Mechanice je to totiž úplně jedno. Se všemi médii pracovala stejně rychle. Uveden bude proto jen jeden graf.

Datové CD:

Toshiba SD-M1612 CDspeed datové CD

Narozdíl od 1502, nedosáhla tato mechanika na 48× speed. S různými médii s různými délkami jsem se dostal maximálně na 47,45×. To je ale tak malý rozdíl, že se dá rozhodně zanedbat. Jak se zdá, nedělá to Toshiba stejně jako některé jiné mechaniky (kdy je maximální rychlost dosažena někde kolem 74 minuty a dále se pak ještě zvyšuje), ale vždy si to rozvrhne tak, aby nad rámec 74-ti minut bylo dosaženo maximální rychlosti až na samém konci média. Řekl bych, že tento způsob je vhodnější, protože mechanika je na tyto maximální otáčky konstruována a rozjezd až třeba na 52× speed (u médií delších než 80minut) by mohl, když ne přímo poškodit mechaniku, tak třeba zhoršit kvalitu čtení. O něco horší je zatížení procesoru na vyšších otáčkách. Jinak graf je hezky hladký, takže bez jakýchkoliv problémů. A to bez rozdílu, zda jde o lisované, CD-R nebo CD-RW. Výsledky se mění jen v závislosti na poškození.

Toshiba SD-M1612 Benschmaak CD-ROM

Přístupová doba tedy vcelku odpovídá specifikaci (87 oproti 85ms). A stejně jako u dalších grafů tohoto testu, si můžete všimnout, že přístupové doby jou lepší při cestě hlavičky od středu ke kraji. Na opačnou stranu je to vždy o něco málo pomalejší (že by to bylo konstrukcí? nebo firmwarem?).

CD-DA

Toshiba SD-M1612 CDspeed CD-DA

1502 zvládala extrakci jen 9× CLV. Nový model je již mnohem schopnější. Jede 32×, průměrně tedy skoro 24×. Tady se Toshiba velmi zlepšila a k výkonu není již co dodat, snad jen kvalita za deset a accurate stream.

Toshiba SD-M1612 Benschmaak CD-DA

Přístupová doba přesně podle specifikace, 95ms.

Advanced DAE Quality Test

Toshiba SD-M1612 Advanced DAE speed test

DAE speed se tedy zvýšil až na 22×, při štení se objevily dva synchronizační erorky, takže výsledná kvalita 97,4, což je velmi dobré. Díky zvýšené rychlosti grabování, se dá mechanika použít pro přímé kopírování až pro rychlost 12×. Stejně jako 1502 čte subkanály i CD-Text. Offset je ale větší, -6712 bytů (1678 vzorků). Lead-in ani lead-out nečte.

Kapitoly článků
2.  Feurio + CDspeed
4.  CloneCD
5.  Hodnocení

Diskuse ke článku Toshiba SD-M1612 (16× DVD, 48× CD, IDE)

Pondělí, 9 Srpen 2004 - 21:19 | Anonym | Pro vsechny tapajici s DVD-ROM mechanikami...
Pátek, 7 Květen 2004 - 17:23 | Martin Bartoň | niklak: Protoze nejsou lidi. Davame prednost...
Pátek, 7 Květen 2004 - 12:02 | Anonym | Vzhledem k tomu, ze tady neni zadny prispevek tak...

Zobrazit diskusi