Finská Nokia obnoví vývoj mobilních telefonů
Nepůjde však o návrat se vší parádou, Nokia nebude sama zajišťovat výrobu, na to si najde vhodného partnera. Sama se postará „pouze“ o R&D, tedy výzkum a vývoj. Můžeme tedy novou informaci chápat i tak, že v tvrdé čínské konkurenci si znovuzrozená firma nemůže dovolit nevyužívat levnou jihoasijskou výrobu.
Vše si Nokia de facto ozkoušela loni na tabletu Nokia N1 poháněném Androidem 5.0. Ten byl představen v listopadu 2014. Licenci na jeho výrobu, prodej, dodávky a podporu získal čínský Foxconn, a to by právě měl být model pro budoucnost.
Toto je cesta, kterou se Nokia po okleštění o mnoho důležitých aspektů prodejem mobilní divize Microsoftu, připravila a je pro ni v dnešní hektické a rychlé době nepředstavitelné, aby tyto podpůrné prvky budovala znovu. Vedle Foxconnu ale zatím nemůžeme jmenovat více výrobců, kteří by o licence Nokie na nová zařízení mohli mít zájem, to ukáže až čas.
Nokia musí se vším čekat až do příštího roku, neboť Microsoft s nákupem oné divize získal vedle spousty věcí (vč. jména Lumia, intelektuálního vlastnictví atd.) získal i časově omezené právo na jméno Nokia po dobu 18 měsíců. Tato exkluzivita vyprší příští rok a Nokia nehodlá potenciál své supersilné značky nijak promarnit.
Osobně jsem z toho vývoje nadšen, je to asi jediné rozumné, co může Nokia nyní, po „Elopově převratu“, dělat. Jediné, co bych raději viděl jinak, je volba operačního systému, neboť Nokii by dle mého více slušelo profilování se jiným směrem a určité investice do vývoje operačního systému, který nepoužívá miliarda bezejmenných výrobců smartphonů, ale za kterým naopak stojí pár silných jmen. To je do určité míry kupříkladu Firefox OS, za nímž stojí Mozilla a jejž ve svých TV nasazuje Panasonic. Případně WebOS, který je vyvíjen komunitou, za značného přispění LG, která jej má v televizorech svých. Pochopitelně nelze asi předpokládat, že by Nokia táhla vývoj nějakého svého vlastního OS, například MeeGo, který opustila před necelými 3 lety.