Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Firefox OS pro smartphony bude pokračovat jako komunitní projekt Boot 2 Gecko

Firefox OS žije dál, to víme. Ale on přežije i konec ve smartphonech, Mozilla jeho vývoj pro tento typ zařízení přenechává komunitě, která bude pokračovat pod původním názvem Boot2Gecko.

Sluší se připomenout, že samotný Firefox OS neskončil, minimálně jej používá Panasonic ve svých smart TV a jeho využití v internetu věcí bude ještě širší. Ale boj s Aplle iOS, Google Android a dalšími minoritními hráči Mozilla vzdala, neměl smysl a pouze organizaci odčerpával cenné zdroje.

Můžeme tak přivítat projekt Boot 2 Gecko, či zkráceně B2G OS. Smartphonová odnož systému má ještě po nějakou dobu jistou podporu z Mozilly, ale v létě bude už vše na komunitě. Mezi cíli, které jsou nyní zmiňovány, je například modernizace celé platformy, tedy nahrazení starších Mozillích API za nové webové standardy (namátkou mě napadá třeba WebAssembly, ale mohu se mýlit). Dále se projekt v přechodné fázi zaměří na zjednodušení kódu.

Architektura systému bude kupříkladu upravena tak, aby vše, co může, bylo přesunuto do podoby http://, ať již lokálních, či webových aplikací. Jsou zde samozřejmě výjimky v podobě klíčových systémových komponent jako systémové aplikace, domovská obrazovka, vyhledávání, obsluha klávesnice či nastavení - tyto věci pojedou skrze chrome://, tedy opět blíže univerzálním používaných standardům.

Vše je ale běh na trati o určité délce a je otázkou, zdali vůbec bude mít nějaký výrobce zájem produkovat smartphone s B2G OS předinstalovaným. Uvidíme.

Porovnáváme: 
Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Firefox OS pro smartphony bude pokračovat jako komunitní projekt Boot 2 Gecko

Sobota, 9 Duben 2016 - 07:57 | Jan Novák | Snad cokoliv by bylo lepší než android
Pondělí, 4 Duben 2016 - 15:17 | WIFT | Nemohu říct, že by se mi to nelíbilo. Ale zcela...
Neděle, 3 Duben 2016 - 23:48 | Vratislav Boch | Stejne bude mit 80% lidi do 5ti let v telefonu...
Neděle, 3 Duben 2016 - 12:45 | Gath G | "Otázka je, jestli má smysl -byť komunitně-...
Pátek, 1 Duben 2016 - 13:05 | Roxx | To je rozumné řešení. Že to Mozilla proti iOS a...

Zobrazit diskusi