Flashka, která má místo USB konektoru eSATA
Produkt vzhledu a velikosti toho, čemu se občas říká „klíčenka“ (79 × 29 × 8 [mm]), disponuje především eSATA konektorem, který se strká do eSATA portu typicky v zadní části PC, na druhé straně je však i USB port, konkrétně mini-USB, do nějž je potřeba strčit příslušný kabel. Pokud jde o USB rozhraní, pak zde není co řešit, znáte je jistě každý. Ovšem na druhé straně eSATA, kde je podporováno dokonce i 3Gbitové SATA, nabízí podstatně více. Vlastně jde po připojení touto cestou o plnohodnotný SSD se vším všudy, takže odpadají problémy s komplikovaným zprovozněním bootování Windows z USB a podobně (aneb konečně přenosné médium i s celými Windows ;-).
Rychlost tohoto „externího“ SSD dosahuje při práci přes eSATA až 75 MB/s pro čtení a 25 MB/s pro zápis, což nejsou nikterak závratné rychlosti, ale už se to za SSD považovat dá (při zapojení přes USB klesají rychlosti na 24, resp. 16 MB/s).
Srdcem „klíčenky“ je čip JMicron JMF601, což je regulérní čtyřkanálový řadič pro SSD, který v sobě kombinuje jak 3Gbitové SATA, tak USB 2.0 rozhraní. Z rychlostí čtení a zápisu asi uhodnete, že flash čipy jsou typu MLC, zde je jejich výrobcem firma Micron.
Cena, za kterou se v Číně prodává, je 295, 450 a 790 HKD za 8GB, 16GB a 32GB verzi, což je v přepočtu zhruba 700, 1 100 a 1 800 Kč. Jedinou vadou na kráse je tak absence eSATA portů v dostupné přední oblasti PC, což by se však mohlo časem změnit, však USB portům to také chvíli trvalo, než se začaly objevovat v pohodlném dosahu.