Opravujeme zdroj: konečné řešení bluestormové otázky
Kapitoly článků
Výměna kondenzátorů tedy zahrnuje v prvé řadě Chemi-Cony KZH 1000 μF/16 V za 8mm 16V C(r)apXony, které jsou ve zdroji celkem čtyři: jeden na větvi -12 V, zbývající tři na +12 V, jeden hned za usměrňovačem, další dva pak na větvích z hlediska filtrace: Pi filtr se totiž rozdvojuje prakticky na dva, oba shluky výstupních kabelů jsou odděleny tlumivkou (se vzduchovým jádrem) a mají svůj vlastní kondenzátor. První (před tlumivkou) je společný.
Na větvích +3,3 a +5 V jsou 2×2 kusy zmíněných CapXonů KF 2200/6,3, jelikož aktuálně mám k dispozici jen kombinaci KYA 3300 μF/6,3 V D10 a LXZ 1200/6,3 D8 (v horizontu půl roku naskladním modernější řady o kapacitě 1500 μF a s nižším ESR). Dva KYA se do prostoru totiž rozumně nevejdou, obzvláštně u výkonnějších verzí, které mají většinu zde volných pozic pro kabely obsazenou a tudíž je v nich ještě méně místa. Kombinuji je tedy tak, že před tlumivkou dávám KYA, jelikož se tam fyzicky vejdou, za tlumivku pak LXZ, neboť tam by se dva 10mm s jedním 8mm (druhý filtrační kondenzátor větve +5 V stand-by, krapet nelogicky se nachází velmi daleko od výstupního vodiče a dochází tak ke zbytečnému přelévání výkonu) už nevešly.
To sice krapet rozhazuje balanc Pi filtru, nicméně zatím jsem nepozoroval žádné problémy. Byť jsem zvlnění přímo neměřil, pokud k nějakým oscilacím dojde, zvlnění je za normálních okolností (s původním ještě dobrým osazením) stejně tak nízké, že i při zvýšení na dvojnásobek je to stále velmi solidní. Navíc naprostá většina Pi filtrů je nastavená tak, že většina zátěže filtrace leží na prvním kondenzátoru, jehož kapacitu zde právě navyšuji. Kombinace KYA s něčím novějším v kapacitě 1500 μF a se stejným ESR jaký má KYA ovšem bude ještě lepší.
Pozn.: v první revizi (nebo některých verzích) zdroje je trochu více místa na 10mm kondenzátory (1. na +12 V a oba na +3,3 V), ovšem použití několika 8mm se stejně nevyhnete, pokud je tam nechcete rvát násilím.