Fujitsu má vše potřebné pro 1,2TB notebookové disky
Firma oficiálně ohlašuje dokončení průlomu ve vývoji technologií pro ukládání dat na pevných discích, díky kterému budou skutečně schopni nabídnout 2,5palcové pevné disky o kapacitě 1,2 TB.
Fujistu se chlubí, že ve spolupráci s výzkumníky z Kanagawa Academy of Science and Technology již úspěšně demonstrovali schopnost provádět bezchybně operace čtení/zápisu nad jednotlivou každou „nanodírkou“, jak jsme si je před pár měsíci představili, a to pomocí v podstatě klasických čtecích/záznamových hlav a rotujících ploten nové generace. Kapacita 1,2 TB přitom bude tvořena pouhými dvěma diskovými plotnami a na trhu se má toto řešení objevit možná již za dva a půl roku (tedy přesněji v roce 2010).
Hustota na čtvereční palec oproti dnešním technologiím vzroste zhruba pětkrát. Při výrobě ploten se využívá speciální „nanotisková“ litografie (využívající leptání pryskyřičné vrstvy), která umožňuje vytvářet rozměrově přesné vzdálenosti mezi bity a stopami, přičemž tímto se na plotnách vytvoří právě ony miniaturní „nanodírky“. Následuje eloxování povrchu a galvanické pokovování vrstvou kobaltu.
Stále je však ještě potřeba doladit některé „drobné detaily“ jako míru potřebného ohřevu v místě aktuálně prováděného záznamu (TAMR), tedy přesně stanovit potřebný magnetický indukční tok, který současně nebude negativně ovlivňovat okolní oblasti. Na to má tedy Fujitsu ještě zhruba dva roky. Netřeba asi zmiňovat, že konkurence také nespí, zejména Seagate s jejich vlastními nanotrubičkami a HAMR technologií jistě bude držet srovnatelný krok a také uvidíme, jak si povede Western Digital po koupi výrobce diskových ploten Komag.
Každopádně výhled na notebookové disky překračující kapacitou 1 TB již za tři roky je představou skutečně krásnou. Klasické 3,5palcové disky, pokud v téže době skutečně dosáhnou na kapacity kolem 5 TB, budou bezesporu i nadále něčím víc než jen konkurencí k SSD. Flashové technologie sice postupují mílovými kroky, ale nikdo si jistě nedělá iluze, že by SSD sahaly v roce 2010 někam výše než „jen“ ke stovkám GB, nemluvě o cenách (ale na ty si opravdu počkejme, až se tyto pevné i flashové disky objeví v cenících e-shopů :-).