Gigabyte Superb 460 aneb BlueStorm II v t(r)estu
Kapitoly článků
Větev +5 V SB
Pravděpodobně nejhorší částí tohoto zdroje je větev +5 V SB. Na primární straně je kontrolér Fairchild FSQ0170RNA, který ovšem není právě dvakrát „green“, jak uvádí datový list, ztráty na integrovaném tranzistorů jsou strašné. V BS II, který mi tenkrát šel pod páječku, bylo okolí zejména u blízkých diod totálně upečené. Z jedné diody dokonce slezlo poniklování (či co to je na její elektrodě za kov), blízké malé kondenzátory byly samozřejmě všechny vadné. Je to nějaké drobné smetí Teapo a CapXon, nic kvalitního v tomto zdroji není, kdyby někdo měl dojem, že snad něco takového může čekat.
Pokud už náhodou neumřela primární strana, tak na sekundární je 1000µF krám OST, v těsné blízkosti usměrňovací diody. Druhý, za tlumivkou, je až úplně nalevo uprostřed, na samém okraji desky. Při menších odběrech to může vydržet nějaký ten pátek, jako v tomto případě, kdy je kupodivu stále vše v pořádku, ovšem při velkých zátěžích opravdu ne, tam je to časovaná bomba.
Sekundární strana
Pro zvýšení účinnosti jsou na každé větvi paralelně dva usměrňovače, na +3,3 V i +5 V jsou to STMicro STPS3045CT (30/220 A při 155 °C a 45 V, 0,84 V při 30 A a 25 °C), na +12 V pak MBR2060CT (20/15 A při 125 °C a 60 V, 0,95 V při 20 A a 25 °C). Začíná to pěkně, to je tak 30 A maximálně na +12 V. Je tu dělení na dvě větve za pomoci dvojího čehosi, pravděpodobně to mají být tlumivky, ale chybí jim jádro. Každopádně z těch dvou „větví“ nejde žádná zpětná vazba, ta jde jen přímo z výstupu +12 V. Fyzicky to dvě větve nemá, nevím tedy, proč je to na štítku, ale ochrana by fungovat mohla.
K té je použit čip Silicon Touch Technology PS223, hlídající přepětí, podpětí a přetížení na čtyřech větvích. Plus klasicky vyrábí signál Power Good. Abych nezapomněl, větev +3,3 V vzniká magnetickým zesilovačem (magamp) z +5 V, veškeré kondenzátory jsou zlaté smetí OST (RLP, 1000 µF/16 V) s výjimkou jednoho C(r)apXonu 2200 µF/6,3 V na +3,3 V. Termistor pro řízení ventilátoru je pod chladičem sekundární strany, tranzistor k je použit malý v pouzdře TO-92.
Kvalita provedení
Elektrická bezpečnost na první pohled není nijak závadná, dokonce je tu až nadstandardní výbava vrtání. Náhrada varistoru jiskřišti ovšem není úplně dostatečná, menší napěťové špičky to nemusí účinně potlačit. Nezkrácené a ledabyle naohýbané elektrody ovšem rozhodně nejsou v pořádku, na mnoha místech mají velmi blízko zkratu, ve výrobě na to prostě kašlali. Alespoň izolační folie tu je, sice tenká, ale budiž.
Kvalita pájení není nijak hrozná, našel jsem v podstatě jen dvě hůře propájená místa, ovšem přes ten humus na desce, který se po letech projevil na plno, to jde dost špatně poznat. Nevím, co to pořádně je, místy zbytky tavidla/kalafuny, jinde jakési lepidlo, o kousek dál zase asi teplem zoxidovaný lak nebo co. Pravděpodobně tu jsou i nějaké kuličky pájky, ale prostě to není pořádně vidět. Vůbec se mi to nelíbí, je zázrak, že to ještě funguje, strhávám pět bodů.