GIMP 2.8 je konečně zde. Jaký bude revoluční GIMP 2.10?
Kapitoly článků
Nechme tedy ďáblovy zplozence přikládat pod kotlem a věnujme se GIMPu 2.8.
Single-window režim jsme vám představili již během testovací řady 2.7.x, zde se moc nemění, GIMP se zkrátka přibližuje běžným uživatelům, které dosavadní GUI odpuzovalo. Režim je pochopitelně volitelný, takže pokud jste zvyklí na klasický GIMP, ten nadále zůstává.
Druhou novinkou jsou vícesloupcová dokovací okna, která tedy jsou nyní vidět všechna najednou. Nový sloupek vyrobíte jednoduše přetažením dokovatelného dialogu na svislé okraje dokovacího okna. Oblíbí si to patrně zejména uživatelé více monitorů, kde na hlavním mají upravovaný obrázek a na vedlejším celé obslužné GUI. Současně také došlo k pročištění GUI, které tak zabírá méně místa - přišlo o zbytečné dekorativní prvky.
Nově je odděleno ukládání a export, pro ukládání do jiného formátu než XCF je potřeba použít volbu File → Export
. Je zde samozřejmě myšleno i na scénáře rychlého otevření JPEGu, drobnou úpravu a následné uložení automaticky zpět do tohoto souboru, není třeba ručně sahat po exportu.
Pokud používáte GIMP na více než jen úpravy fotografií, tedy skutečnou tvorbu grafiky, pak jistě vaše srdce zaplesá nad skupinami vrstev, které má Photoshop již trochu déle a v GIMPu stále nic. Dva-osmička zde podporuje stromovou strukturu, která je plně skriptovatelná skrze plug-inové APU.
Všechny nástroje pracující nad vlastním obrázkem (canvasem) jsou nyní portnuty do knihovny Cairo, která jim dává čistší, antialiasovaný vzhled. Stejně tak byla přeportována většina pluginů, až na některé.
S tímto pak souvisí i novinka (taktéž prezentovaná v testovacích buildech), a sice on-canvas editace textu - konečně tedy nevolá samostatné okno a nastavení parametrů v "levém" boxu.
Co rozhodně nelze než pochválit, je implementace jednoduché matematiky týkající se úprav velikosti obrázku. Nyní již není třeba v hlavě přepočítávat zmenšení fotky pro web, případně přepínat z pixelů na procenta, jednoduše do dialogu přímo napíšete, že se má násobit 0,5×. Zatím jsme to nezkoušeli, ale asi bychom měli dodat: pozor na desetinné znaménko, naše česká čárka asi fungovat nebude.
To je k jádru GIMPu z významných novinek všechno. Další se týkají nástrojů a plug-inů. Zde se sluší zmínit vylepšení systému štětců (vlastní engine je značně rozšířen a více konfigurovatelný), Presety pro jednotlivé nástroje, Cage Transform Tool (vzešlý z GSoC 2010), souborové plug-iny (např. načítání JPEG2000, na Cairo založený PDF export ad.) či nový experimentální widget pro uživatele tabletů (tradiční slabina GIMPu), taggování a mnohé další.