GIMP 2.9.6: vícejádrový GEGL, lepší WebP i podpora metadat
Nejvýznamnější novinkou je, že GEGL dostal podporu více vláken, takže operace běží výrazně rychleji (samozřejmě v závislosti na typu). Dokáže využít tolik jader, kolik je v počítači k dispozici. Paralelizace GEGLu a v širším slova smyslu GIMPu samotného je jedním z hlavních cílů pro vydání 2.10. Kód je ale stále experimentální, takže pokud nechcete řešit případné problémy, stačí nastavit počet používaných jader na 1.
Jsou zde novinky v konfigurovatelnosti GUI programu. Nastavení lze uložit. Tím, co je v dlouhodobějším horizontu v plánu pro GIMP 3.0, je plná podpora hi-dpi monitorů. I v tomto je verze 2.9.6 v něčem pokročilejší, ale samozřejmě nejsme tak daleko, aby se věc dala prohlásit za hotovou. Je zde dále spousta novinek v podpoře barevných modelů (CIE LCH a LAB), vylepšení transformačních nástrojů.
Fotografy může potěšit, že GIMP 2.9.6 podporuje RAW plugin v podobě propojení s Rawtherapee, a to pochopitelně včetně nejnovější verze 5.2. Podpora darktable zde je už z dřívějška.
Oproti verzi 2.9.2 je zde jiný WebP plugin, který obsahuje všechny potřebné vlastnosti. Metadata lze kompletně zobrazovat a ukládat. Pro GEGL bylo přepsáno dalších devět filtrů. Pokud také často ořezáváte fotky na konkrétní poměry stran, tak jsou zde nově presety pro 3:4, 2:3, 16:10, 16:9 i 1:1.
Ke stažení jsou jak zdrojáky, tak i instalačka pro Windows.
Diskuse ke článku GIMP 2.9.6: vícejádrový GEGL, lepší WebP i podpora metadat