GoDaddy ztrácí uživatele kvůli podpoře protipirátského zákona
…s možností nařízení ostatním institucím, aby s nimi „nekomunikovaly“, a to různými způsoby (banky či jiné finanční instituce jako PayPal apod. by nesměly provádět platby související s konty provozovatelů, poskytovatelé reklamy by jim přestali platit, vyhledávače by je musely blokovat a byla by možnost je i zablokovat jako celek na úrovni domény a připojení). Zákon zatím neplatí a naposledy byla debata o něm přesunuta na začátek příštího roku. Má řadu odpůrců a také řadu podporovatelů, mezi nimiž byl donedávna jeden, kterého začala jeho náklonnost k SOPA citelně bolet. Řeč je o největším doménovém registrátorovi vůbec, americké společnosti GoDaddy.
Informace o tom, že GoDaddy podporuje SOPA, se nejprve objevila přímo na vládním serveru house.com v podobě seznamu společností SOPA podporujících, čímž měl být nejspíše vyvolán dojem, že chystaný zákon má řadu velkých příznivců. Šéf GoDaddy pak přišel s extra prohlášením, že SOPA podporuje – a v tu chvíli byl oheň na střeše. Uživatel Redditu selfprodigy pak započal vlnu odchodů zákazníků od GoDaddy tím, že informoval registrátora o přesunu svých domén (51 „drobných podnikatelských“ plus své soukromé) a že u něj má ještě dalších 300. Navrhl přitom 29. prosinec jako den, na kdy vyzval ostatní zákazníky GoDaddy, aby své domény přesunuli k někomu jinému.
Efekt započal už o něco dříve. Ostatní registrátoři začali nabízet slevy, pokud k nim řejdou zákazníci od GoDaddy. Na internetu je dokonce i návod jak „krok za krokem“ přesunout doménu od GoDaddy jinam. A stovky lidí přesunují řadu svých domén. Možná si řeknete, že si toho GoDaddy při správě desítek miliónů domén nemusí ani všimnout, jenže realita je jiná. GoDaddy už se dokonce od podpory SOPA distancoval, nicméně to vypadá, že mu už uživatelé nevěří a odcházejí další. A tak se objevil další šrám na pověsti největšího registrátora: přesun domén náhle z neznámého důvodu protahuje. Konkurenční registrátoři samozřejmě tvrdí, že ten důvod je jasný a že jde dokonce o postup v rozporu s pravidly vydanými ICANN. Nejvíce je slyšet registrátor Namecheap, který se nechal slyšet, že GoDaddy mu posílá o migrujících uživatelích nekompletní whois informace. Není nicméně jisté, zda to GoDaddy dělá záměrně, nebo má ve vánočním období nečekaný frmol s přesunem hromady domén a „zaškobrtává se“.
A tak se může klidně stát, že vyslovení podpory zákonu, kteří mnozí považují za zákon fakticky zavádějící cenzuru internetu a omezování svobody projevu, bude stát jeho bývalého podporovatele nemálo desítek, možná stovek tisíc dolarů. A takový výpadek už znát je.