Google chce s VP10 poloviční datový tok oproti VP9
Připomeňme si aktuální vývoj. Google v poslední době tlačí HTML5 video na Youtube všem. Jeho primárním cílem je používat formát(y), za který(é) nebude muset platit licenční poplatky bůhví komu všemu. Právě proto před lety koupil firmu On2 Technologies, která vytvářela formáty VPx (přičemž na VP2 je založena kupříkladu i Ogg Theora). V souvislosti se 4k videem Google připravil aktuální generaci formátu VP9, která konečně míří do praktického použití včetně toho, že ji podporují někteří výrobci televizorů v letošních modelech. Po technické stránce platilo, že VP8 byl víceméně podmnožinou H.264 s menší flexibilitou kompresních parametrů a technik, tak trochu podobné by to mělo být i s VP9 vůči H.265, nicméně tohle nechme na posouzení právníkům, Google v tuto chvíli hlásá, že VP9 je otevřený, licenčně nezatížený formát. S VP10 by to mělo být podobné, nicméně uvidíme, jaká bude ve finále realita, zejména s ohledem na nově zformovanou Alliance for Open Media (což je tak významná věc, že si o ní povíme v samostatném článku).
VP10 je na počátku vývoje, takže je předčasné tvrdit, co dokáže. Víme pouze to, jakého cíle by inženýři Googlu chtěli dosáhnout a není to nic menšího než poloviční datová náročnost při stejné kvalitě videa v porovnání s VP9. Je jasné, že množství 4k videa na Youtube nadále poroste, řekl bych dokonce že růst bude s penetrací levných smarpthonů se 4k videem akcelerovat, takže Google vlastně řeší ekonomickou stránku Youtube. Potřebuje co nejmenší videa, ať již kvůli svým úložištím v datových centrech, nebo kvůli objemům datových přenosů po internetu, které Youtube generuje.
James Bankoski z googlího týmu Chrome Media dodává, že cíle poloviční datové náročnosti by chtěli dosáhnout do konce příštího roku. Samozřejmě s dodatkem, že příslušné implementace ve výrobcích přijdou s určitým časovým odstupem. Proces dekomprese (přehrávání) VP10 videa bude samozřejmě výpočetně náročnější, Google to odhaduje ale pouze o 40 % výše oproti VP9.
Berme VP10 i jako přípravu, určité inženýrské cvičení, na 8k video. To, že aktuálně máme v prvních dražších smartphonech 4k video a „pouze“ zhruba 20Mpix fotoaparáty, neznamená, že za několik let nepřijdou první smarpthony s videem o rozlišení 7680×4320 (což si pochopitelně vyžádá nejméně 33Mpix snímač, ale s ohledem na převážně 4:3 poměr fotografií spíše ±44 Mpix). Je to samozřejmě hudba vzdálenější budoucnosti, která se ještě VP10 týkat nebude, ale nástupnické formáty, ať již pod hlavičkou nějakého společného projektu v rámci Alliance for Open Media, nebo čistě jen pod Googlem (VP11, VP12, …), budou muset náročnost 8k videa řešit.