Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Google nemusí kontrolovat obsah stránek, rozhodl německý soud

Dvě fyzické osoby žalovaly společnost Google, člena společnosti Alphabet Inc, aby vytvořila a nastavila filtry a tím zamezila zobrazování nevhodných informací, které se týkali hanění jejich osoby. Soud rozhodl ve prospěch Googlu.

V úterý 27. února 2018 rozhodl soud v Německu, že společnost Google není zodpovědná za obsah stránek, které lze vyhledávat přes její vyhledávač. Není tím pádem povinna kontrolovat například hanlivost uživatelů na webu.

Dvě fyzické osoby podaly žalobu na společnost Google, aby ve vyhledávači nezobrazovala odkazy na stránky, na kterých byli žalující napadáni jinými uživateli internetu. Požadovali, aby Google tyto odkazy filtroval ve svém vyhledávání. Chtěli tak zamezit budoucímu zobrazování nežádoucích informací, za což by prý měla společnost Google nést zodpovědnost.

Německý federální soudní dvůr však uvedl, že provozovatel vyhledávacího serveru musí zakročit jen v případě, že je upozorněn na jasně rozpoznatelné porušení práv jednotlivců. Není jeho povinností kontrolovat obsah všech stránek ještě před umístěním do vyhledávače. 

"Zavedení všeobecné povinnosti kontrolovat obsah by vážně zpochybňovalo obchodní model vyhledávačů, který je schválen zákonodárnou mocí a požadován společností," uvedl soud ve svém prohlášení.

"Bez pomoci takových vyhledávačů by bylo nemožné, aby jednotlivci dokázali jakkoliv smysluplně využít internet kvůli ohromnému množství neutříděných dat, které jsou zde umístěny,“ dodal.

V květnu 2014 Soudní dvůr Evropské unie (ESD) rozhodl, že by lidé mohli požádat vyhledávače, jako jsou Google a Bing, o odstranění neadekvátních nebo irelevantních informací z webových výsledků, které se objevují při hledání jmen lidí - nazval to "právo být zapomenut". 

Společnost Google od té doby obdržela žádosti o odstranění více než 2,4 milionu odkazů na webové stránky a přibližně 43 % z nich vyhověla, jak jste se u nás mohli dočíst včera

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Google nemusí kontrolovat obsah stránek, rozhodl německý soud

Žádné komentáře.