Japonský soud poprvé odsoudil Google za funkci automatického dokončování
Funkci automatického dokončování zná Google už od roku 2004, kdy ji zprovoznil jako experiment. Většina jeho uživatelů s ní pak má zkušenost od roku 2008, kdy byla spuštěna plošně. Funkce na základě toho, co hledali v minulosti ostatní uživatelé, nabízí vyhledávajícímu v rozbalovacím menu, jak by jeho dotaz mohl dále pokračovat.
Algoritmická tvorba nabídky automatického dokončování má za výsledek, že se v ní objeví statisticky nejčastěji zadávané dotazy začínající již zadanými slovy. Díky tomu obvykle uživatelům pomůže rychleji najít to, co hledají, když místo rozepisování celého dotazu mají možnost jednoduše zvolit z nabídky. Čas od času ale má automatické dokončování za následek i nepříjemnosti, které mohou skončit až u soudu.
Takové případy se v poslední době množí, nebo lépe řečeno, od zavedení funkce již uběhla dostatečná doba, aby se situace ustálila a mohly se začít objevovat jak žaloby, tak i rozsudky v těchto kauzách. Posledním ukončeným případem, ve kterém došlo k rozhodnutí tento týden, se podle AFP stala žaloba projednávaná u lokálního soudu v Tokyu.
Nejmenovaný muž žaloval Google za pomluvu, protože funkce automatického dokončování při zadání jeho jména nabízela možnosti, které jej (nutno dodat, že neprávem) spojovaly s trestnou činností. Muž v žalobě na Google zmiňoval i fakt, že byl bez předchozího upozornění vyhozen z práce a na několika pohovorech následně odmítnut, což dával do souvislosti právě s obsahem automatického dokončování na Googlu. Situace byla o to horší, že stránky výsledků vyhledávání na hesla z automatického dokončování obsahovaly odkazy na články, které muže nespravedlivě očerňovaly.
Soud již minulý rok, když kauzu poprvé projednával, rozhodl o předběžném opatření, podle kterého měl Google situaci napravit a spojitost z automatického dokončování odstranit. Společnost ale na rozhodnutí nijak nereagovala a opatření se nepodrobila.
Nyní soudce rozhodl v zatím nepravomocném rozsudku, že by nabídka spojující žalobce s trestnou činností měla z automatického dokončování na Googlu zmizet. Je tu ale problém. Japonský Google totiž není operován z území této země (lokální datová centra se nachází v Hong Kongu, Singapuru a na Tchajwanu), a tak soud nemá možnost rozhodnutí, které obsahuje také finanční náhradu 300 tisíc jenů, asi 61 tisíc korun, vynutit. Google se místním médiím pouze vyjádřil, že text rozhodnutí v současnosti analyzuje.
Zatímco v Japonsku jde podle právníka žalující strany o první případ, kdy soud žalobě proti funkci automatického dokončování dal za pravdu, v jiných zemích již ke stejným rozhodnutím v minulosti došlo. Počátkem dubna vynesl soud v Itálii rozsudek, že z automatického dokončování má zmizet záznam, v jehož rámci byl žalobce propojován s výrazy "podfukář" a "podvod". Minulý rok zase soud ve Francii Googlu přikázal zabránit tomu, aby funkce automatického dokončování k pseudonymům známých umělců přiřazovala výrazy "torrent", "RapidShare" či "MegaUpload".