HADOPI je kontraproduktivní, říká studie
Ubyl zájem o peer-to-peer sítě ze 17,1 na 14,6 %, kde si nikdy nemůže být uživatel jist, kdo ze slídilů se připojil, aby ulovil nějakou kořist, naopak výrazně vzrostl zájem o o přímé stahování, ať už formou streamování z nějakých video portálů typu YouTube a podobně, tak i z filehostingových služeb, jako je RapidShare či MegaUpload. Na ty se totiž v HADOPI docela zapomnělo (což ovšem neznamená, že po nich někdo nemůže jít jinou cestou, jen je to pro koncové uživatele relativně bezpečné).
Podle Les Echos ve Francii asi 2,7 miliónů uživatelů používá P2P sítě a právě jim na míru je HADOPI ušito. Další tři milióny však používají přímé stahování a na ty je HADOPI krátké. Hlídací úřad HADOPI, podle něhož se celá tato fraška jmenuje, navíc ještě není „plně funkční“ a nebyl ještě zaslán jediný varovný dopis, to teprve přijde. Po dvou varováních následuje předání případu soudu a ten rozhodne, zda bude hříšník odpojen od internetu, a o dalších finančních sankcích.
Poslední závěr studie už budete asi také obecně znát. Polovina P2P uživatelů totiž kupuje hudbu online. Z toho vyplývá, že jejich odpojením ztratí hudební průmysl zákazníky a tím i část příjmů. Ale kdo chce kam … ;-). Perlička na závěr: Logo HADOPI, které bylo začátkem roku odhaleno, používá neoprávněně font, který vytvořil Jean-Francois Porchez exkluzivně pro France Telecom :-). Ministr kultury Frederic Mitterrand už se za to omluvil.