Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Hasselblad X1D dosáhl v DXO 102 bodů

Evoluce má tendenci směřovat k lepším organismům a podobně to platí i pro fotoaparáty. Korunu nejvyššího skóre v DXO Marku přebírá 50Mpix středoformát od Hasselbladu.

A rovnou si řekněme, že by bylo zatraceně smutné, kdyby se tak nestalo. Nikon D850, aktuálně nejzajímavější hi-end full-frame zrcadlovka na trhu, totiž dosáhl na rovných 100 bodů a bylo by hodně trapné, kdyby 2,5× tolik drahý středoformát nedopadl lépe. I to, že dopadl jen o fousíček lépe znamená, že rozdíly měřené DXO se mezi full-frame a středoformátem víceméně vytrácejí.

Středoformát od Hasselbladu je lepší v hi-ISO, to je celkem logické. Jelikož jsou 45 a 50Mpix rozlišení přibližně srovnatelná a Hasselblad má 1,7× větší snímač, navíc v obou případech jde o CMOS vyrobený firmou Sony, cokoli jiného by nedávalo smysl.

Investice do středního formátu tak není o rozlišení, je spíše o podání celého obrazu, což je vlastnost do určité míry závislá nejen na konstrukci objektivů, ale také na velikosti plochy snímače (ti, kdož fotí na filmový velký formát, vědí své - ostatně i Josef Sudek říkával, opírajíce se o 8x10" kameru, že kdyby mohl, vzal by si ještě větší formát).

Dlužno doplnit, že 50Mpix sf CMOS od Sony nese také středoformátová bezzrcadlovka Fujifilmu, vybraná těla Phase One a také středoformát Pentax 645Z.

Zdroje: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Hasselblad X1D dosáhl v DXO 102 bodů

Žádné komentáře.