HD video na Intel G45 alias GMA X4500 HD
Zmiňovaný server ve své recenzi nejprve G45 hodně zkritizoval za nefungující hardwarovou akceleraci při přehrávání Blu-ray filmů. Poté asi dostali info od někoho z Intelu, kterak nastavit korektně BIOS (stačilo přehodit prakticky nedokumentovanou položku PAVP setting na Lite), aby akcelerace běžela, takže přišel drobný update recenze. Avšak i po tomto dosahuje IGP G45 čipsetu v HD HQV Benchmarku pouze 30 ze 100 možných bodů, což je velmi špatný výsledek:
- Noise Reduction: 0
- Video Resolution Loss Test: 20
- Jaggies: 0
- Film Resolution Loss Test: 0
- Film Resolution Loss Stadium: 10
Dle Aaronových zdrojů je zde mimo jiné na vině softwarový přehrávač, korektně nastavené odstranění prokládání by prý vyneslo celkové skóre ještě o více než 20 bodů výše, současně však vyslovuje naději, že různé úpravy v ovladačích by to vytáhly ještě výše.
Hodný
Nyní ale tedy k Aaronovým zjištěním. Mezi dobrými věcmi je, že hardwarová akcelerace funguje v pořádku. Pokud je podpora v přehrávači (u nás tedy asi zejména oblíbené PowerDVD atd.), pak vytížení na běžném Core 2 Duo nepřeleze 20 % na všech myslitelných filmech včetně H.264. Vše funguje včetně 7.1 LPCM zvuku posílaného přes HDMI ven, stejně tak i obligátní Dolby Digital či DTS (ale s drobným háčkem, viz dále).
Zlý
V G965 a G35 integrované grafiky trpěly trháním obrazu každých cca. 15 vteřin při 24Hz zobrazení do chvíle, než pro něj přibyla podpora v ovladačích verze 15.8. Za vše pravděpodobně mohly SDVO čipy používané pro HDMI na tehdejších deskách. Nicméně tento problém se opět objevuje, je tedy zjevné, že na G45 nebyl vyřešen. HD televizory ale 24Hz zobrazení využívají a podporují, takže to asi nelze nazvat jinak než lajdáctvím.
Ošklivý
Posílání signálů přímo do TV s HDCP podporou je v pořádku. Ale repeater režim, tedy přeposílání, už ne. Takže kupříkladu pokud chcete přehrávat 7.1 zvuk z filmu nikoli na repráčcích v plastové TV, ale receiveru s pořádnými bednami, G45 vás opět vypeče. Problém je v tom, že standardní COPP (Windows XP) užívaný přehrávači neumí repeater režim (ačkoli se zdá, že konkurence tato omezení ignoruje), zatímco nový OPM protokol (Windows Vista), který to zvládá, pro změnu nemá dosud podporu v softwarových přehrávačích.
Úspěšný test s 7.1 LPCM byl uskutečněn pouze díky „de-aacs“ utilitkám. Ano, čtete dobře, pouze díky nástrojům, které z filmu vyhází „AACS zamoření“. Zde by se tedy dalo říci, že kupující zákazník je opět bit, zatímco stahující, nebo ochrany-odstraňující jedinec se smíchy za břicho popadá. Vina každopádně nepochází od Intelu, ale status quo je zkrátka takový, že přeposílání zvuku do receiveru momentálně („legální cestou“) nefunguje.
Celkem logicky si tak Aaron na závěr postěžovává, že je prostě třeba pošťouchnout partnery z řad výrobců softwarových přehrávačů, jinak prostě nemohou nabídnout zcela funkční řešení. Na druhou stranu my bychom zde rádi připomenuli ne-moc-dobré skóre v HD HQV Benchmarku, které je třeba vypilovat, neboť konkurence má již v kartách za 400 Kč (Radeon HD 3450), nebo čipsetu (AMD 780G) kvalitní UVD dekodér už dlouhou řadu měsíců.
Každopádně je pozitivní, že Intel o věcech hovoří a nestrká hlavu do písku. Na trhu čipsetů vhodných pro HTPC se sice dá velmi obstojně vybírat již dnes, ale další konkurence není na škodu. A to zejména nyní, v době, kdy Blu-ray čtecí mechaniky atakují hranici 2 000 Kč a HDTV s úhlopříčkou 102 cm a rozlišením 1920×1080 koupíte za „pouhých“ 17 000 Kč.