Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Hitachi nabízí bezkontaktní scannery Blinkscan

Hitachi logo
Firma Hitachi představuje celkem zajímavou novinku: bezkontaktní scanner. Ve skutečnosti se ale jedná o takový hybrid mezi scannery a digitálními fotoaparáty, kdy na jedné straně máte hardware spíše z digiťáku a na druhé software ze scanneru. Jak to dohromady funguje? Co to umožňuje? Jaké to má výhody?

Firma Hitachi představila zajímavý typ skeneru Blinkscan BS20U, který označuje jako bezkontaktní. Ve skutečnosti jde vlastně o digitální fotoaparát napevno umístěný nad „skenovanou“ plochou. Asi nejlépe to osvětlí obrázek:

Hitachi Blinkscan BS20U

Takto udělaný scanner má zcela jistě své výhody, ale i nevýhody. Výhodou je určitě rychlost, protože rychlost skenování je prakticky omezena rychlostí rozhraní, které může být buď USB 2.0 (model BS20U), nebo SCSI (BS20 - dodává se společně s PCI SCSI řadičem), takže A4 může být sejmuta klidně i za 3 sekundy. Mezi nevýhody bych zařadil nemožnost si skenovanou předlohu „přimáčknout“ a tím ji i narovnat bez toho, aby se nějak zhoršily parametry pro snímání (odlesky atp.), podobně jako u běžného scanneru.

Jistě důležitým faktorem je rozlišení použitého CCD snímače. To má být 1,33 milionu bodů, což je pro dokumenty o maximálních rozměrech až 297×216 mm poněkud málo (cca 120 DPI). Proto tento scanner snímá tak, že si rozdělí obraz na devět částí a každou „vyfotí“ zvlášť a výsledný obraz vznikne spojením těchto částí. Tím se docílí třikrát většího rozlišení v každém směru a proto přikládaný software umožňuje nastavit 200, 240, 300 a 400 DPI.

Další předností tohoto řešení je možnost použít tento scanner i jako kameru. Lze s ním tedy bez problémů promítat snímaný obraz, což by se mohlo hodit například pro prezentace. Hitachi sama uvádí jako další potenciální trh banky, letištní terminály, které by mohly tento scanner používat pro ověřování totožnosti, skenování dokumentů atp.

Když jsem napsal, že jde vlastně o digitální fotoaparát napevno úmístěný nad skenovanou plochou, možná vás napadlo, že byste si mohli sami takovýto scanner vyrobit z vašeho digiťáku. Pokud byste si dokázali poradit s jeho konstrukcí a vyřešili byste probém s osvětlením snímané plochy, pak by stejně u digitálního foťáku zůstávala jedna zásadní nevýhoda. S foťákem se totiž nedá pracovat jako se scannerem. Tím mám na mysli, že nemívají TWAIN rozhraní (což uznávám, mohou někteří vidět spíše jako pozitivum), většinou nelze současně fotit a zároveň mít digiťák (a tedy i data z něj) přístupná počítači a v neposlední řadě také nebývá zvykem, že by foťák šel z počítače ovládat. Pokud však toto oželíte, můžete si takový scanner vyrobit sami ;-)

Diskuse ke článku Hitachi nabízí bezkontaktní scannery Blinkscan

Žádné komentáře.