Hitachi představuje disky z nové řady CinemaStar
Takže nejprve tradiční parametry v tabulce. Pro porovnání jsme zařadili i čerstvě ohlášený desktopový disk Deskstar T7K500.
|
Tak a nyní tedy to, co je zajímavé. Nové CinemaStary jakoby ve stejnou dobu ohlášeným Deskstarům z oka vypadly. První rozdíl v tabulce je v počtu hlaviček pro 250GB a 400GB modely. Zde u CinemaStary uvádí výrobce o jednu více než u DeskStarů. Zvláštní, možná to přisuďme chybce v datasheetech na webu výrobce, stěží uvěřit, že by disky při stejné kapacitě dané kapacitou diskových ploten byly natolik fyzicky odlišné. Druhá již prokazatelnější věc je velikost vyrovnávací paměti u všech CinemaStarů „jen“ 8 MB. Avšak u disků pro nasazení ve stolních přístrojích je to celkem opodstatněný krok. Tam se dvojnásobná cache těžko projeví, když v podstatě jedna z hlavních věcí, kterou po disku budete potřebovat, bude záznam nějakého 10 až 15Mbit/s MPEG2 720×576, popř. HDTV streamu (nebo něco v tomto stylu).
Třetí odlišností je podstatně horší přístupová doba 14 ms naznačující tišší nastavení AAM režimu. Opět víceméně snížení přebytečného výkonu za účelem znatelného ztišení disku v provozu. Můžete si tak všimnout třeba toho, že 80/160GB CinemaStary jsou ještě o 0,1 belu tišší než jejich desktopové protějšky. Čtvrtou odlišností budiž to, že výrobce v případě CinemaStar disků neuvádí podporu pro NCQ režim.
Technologickou výbavu disků jsme si představili již dříve, nicméně si ji pro pořádek zrekapitulujme. Dále nechybí „Thermal Fly Height Control“ (TFC) nepřetržitě monitorující teplotu uvnitř disku, dále jsou disky schopny běhu v nízkospotřebových režimech podle potřeby (bez bližšího vysvětlení). Oproti desktopovým kolegům nenaleznete „zbytečnosti“ (pro dané určení) v podobě Staggered spin-up (postupné startování disků v systému za účelem snížení proudové zátěže při zapnutí PC) či Hot-plug (připojování/odpojování za běhu), alespoň výrobce o přítomnosti těchto technologií v řadě CinemaStar neinformuje. Dále Hitachi v souvislosti s řadou CinemaStar nehovoří o firemní specialitce „Smooth Stream“ (optimalizující práci pro audio/video „odkladiště“), kterou bychom však v discích naopak očekávali, vzhledem k jejich určení. Hovoří pouze o tom, že jsou disky „optimalizovány pro streamování záležitostí typu HD videa“, čímž by mohlo být právě Smooth Stream myšleno. Přítomná kapalinová ložiska pak v případě tichých disků pro spotřební elektroniku považujeme za naprostou nutnost.