Hodnocení
Kapitoly článků
Hodnocení
Tato mechanika není přesně to, co se tváří. Sice je oficiálně 16×10×40×, ale já osobně bych jí přesněji označil jako 15×8×38×. 15× zápis na CD-R proto, že mechanika zapisuje na CD-R 16× až po cca od 13cté minuty a to i potom jede, dle CDSpeedu, jen 15.71×. Pokud budete zapisovat kratší CD, můžete mít nakonec průměrnou rychlost zápisu i pod 15×. CD-RW 10× mechanika podporuje také velmi šalamonsky - jen pomocí PacketWritingu a jen CAV. Znamená to tedy, že normálním zápisem na CD-RW zapíšete jen 8×. Používáte-li nějaký ten PacketWriting software (DirectCD, PacketCD, InCD), stejně bych doporučil si změnit rychlost na 8×, protože zápis 8× CLV je u jakkoliv velkého média rychlejší, než 4×-10× CAV zápis. U čtení je situace taková, že plné rychlosti 40× mechanika dosahuje až po 80té minutě a navíc je tu ta věc s DMA přenosem, který některým lidem může způsobovat problémy. Sice jsou to jak u těch zápisů, dle mého názoru, zanedbatelné a oželitelné rozdíly, ale stejně mi zůstává lehká pachuť v ústech, protože si s námi Yamaha hraje. Tuto mechaniku bych překousl jako 16×8×40×, ale 16×10×40× je prostě nefér.
Druhým problémem této mechaniky je prevence Buffer Underrun - nemá BURN Proof či JustLink. Yamaha se tváří, že k proti prevenci Buffer Underrunu dali do vypalovačky dostatečně veliký buffer - 8MB. Jenže, starší 8× mechaniky měly 4MB buffer a ten vystačil na stejnou dobu jako 8MB buffer u 16× vypalovačky. Musíte však kontinuálně dodávat data dvakrát rychleji. Na druhou stranu je třeba říci, že kupříkladu Celeron 300MHz s 1GB diskem zvládne celkem bez problémů dodávat data potřebnou rychlostí - prakticky jsem to i ověřil.
Předchozí dva odstavce byli spíše záporné, teď zkusíme pozitivní pohled na věc. Na P-CAV zápisu je i něco pozitivního - možnost zapisovat on the fly s pomalejší čtecí mechanikou, než při plném 16× CLV. Yamaha to sice trochu neguje tím, že nemá BURN Proof, protože jakýkoliv větší škrábanec pak znamená ztrátu média, ale jste-li odvážní, je to pro vás výhoda. Další výhodou je, že Yamaha zvládá zapisovat až 92:29:73f. Není to sice plných 99 minut, ale je to lepší než většina ostatních mechanik, které končí těsně před 90ti minutami. 92:29 se velmi hodí k overburningu na 90ti minutová média (ano, i ty mají víc než jen 90 minut). Pro 99ti minutová média je to však málo.
|
Pokud překousnete lehkou pachuť toho, že mechanika není plná 16×10×40×, a nedělají vám mechaniky se zapnutým DMA problémy či si pořídíte SCSI verzi a máte počítač, který stihne dodávat 16× data, pak s klidným svědomím uvažujte o nákupu právě této mechaniky. Odměnou bude fakt, že se Yamaha stará o své zákazníky a pravidelně vydává nové firmwary (k dnešnímu dni už tři), které řeší problémy a přidávají nové vlastnosti, jako například zmiňovano DAO RAW.
Nejčastěji používaná testovací konfigurace: board ASUS P2B, Pentium III 450@558MHz, 196MB RAM, HDD Maxtor 30 GB, Maxtor 20GB, OS Windows 2000.
Mechaniku k testům dodal: TPC s.r.o..
Cena: 9 773,50 Kč (vč. DPH)
Diskuse ke článku Yamaha 2100E (16 10 40 , IDE)