Hodnocení
Kapitoly článků
Konečně jsme se dostali pod kůži i vypalovačce od předního světového výrobce počítačových komponent, firmy MICRO-STAR INTERNATIONAL. Její preference byly tak 50 na 50. I proto jsem byl dost zvědav, jak dopadnou výsledky testů. Zpočátku byly trochu rozpaky, ale po absolvování standardní procedury, kterou neodpustíme žádné mechanice, se ukázala v lepším světle, než se na první pohled zdálo.
Hodnotit budu opět podle kapitol, abych na něco nezapomněl.
Přehled: Pytlíkové balení, není co hodnotit.
Specifikace: Na webu výrobce jsou základní údaje, pdf manuál se mi nepodařilo spustit.
Diagnostika čtení: CDVD Benchmark mechaniku nezná, ostatní programy ji detekují korektně, žel bohu jen jako ATAPI CD-RW 52XMax.
Čtení CD-R:Cenou patří mechanika k těm nejlacinějším, přístupovými časy k těm nejlepším. To platí i pro CD-RW a CD-DA. Dobrých výsledků dosahuje i s poškozeným médiem. Nedostatkem je paradoxně čtení 99 min. médií. Takovéto CD-R v pohodě načte a pracuje s ním, ale detekuje ho jako 93:57:74. Vše, co je za touto hranicí ignoruje. To se mi zdá velice nešťastné, protože pokud si od přítele vypůjčíte 100 minutový film vypálený na jiné vypalovačce než MSI 52/24/52, nevíte, kdo je vrah.
Čtení CD-RW: Stejně jako u CD-R dosahuje mechanika vynikajících přístupových časů a málo zatěžuje procesor. Rychlost čtení však nepřesáhne 40× speed. CD-UDF i MRW čte ještě pomaleji.
CD-DA: Mechanika má potíže v posledních minutách delších CD-DA. Naproti tomu dosahuje neuvěřitelné přístupové časy. 76 ms u páleného Audia jsem snad ještě nikdy před tím neviděl. U Cactusů jen o 10 ms více.
Diagnostika zápisu/přepisu: Pro zápis je dost velká mezera mezi 24× a 52× speed. Slušelo by tam ještě 32×, 40× a 48× speed. Jinak vlastnosti zápisu bez jakýchkoli připomínek. Nebezpečí se skrývá v detekci opačné, když povolí na pomalé CD-R rychlý zápis. Takto nahraná data asi moc čitelná nebudou. Každý by si proto rychlost zápisu měl hlídat. Technologie pro nastavení strategie zápisu se však vypnout nedá. Pokud mechanika usoudí, že na vaše 54×speed CD-R bude zapisovat 16×, nezbývá, než se s tím smířit. Při testování přepisu mě mechanika fest vyděsila, bál jsem se vysunout CD-RW, čekaje rosolovitou hmotu v šuplíku, po 55,55× speed přepisu na 24×speed CD-RW. Po Fast Erase CD-RW již ale následovala činnost, jaká je od mechaniky očekávána. Šlo asi o nějaký přehmat firmwaru, protože se to podruhé nasimulovat nepovedlo. Snad špatně načtený ATIP, který mechanika vyhodnila jako CD-R a ne CD-RW? Těžko říci. Velice rychlý přepis CD-RW 24×speed CLV. Chybí Mt.Rainier. Ovšem s tímto chipsetem se Mt.Rainier používat dá, jak dokladuje Plextor. MSI ho proto může doplnit změnou firmwaru.
Kopírování chráněných CD: O schopnostech z kategorie kopírování bylo napsáno myslím dost o pár řádků výše.
|
Použitý software:
- DiscJuggler 3.50.830-DTU
- Exact Audio Copy 0.9 beta 4
- CloneCD 3.2.3.1
- CD-R Diagnostic 0.7.1.0 build 10
- Nero-Burning Rom 5.5.9.19
- InCD CD-RW UDF Tools 3.51.80
- Feurio! v1.66
- Nero CD Speed v1.01.3
- CDRIdentifier V1.63
- CDDAE 99 version 0.2 Beta
- Safedisc Analyser v.3.4
Testovací konfigurace: Motherboard MICROSTAR MS-845PE Max, CPU Intel PENTIUM 4 - 1,8 GHz, DDR 512 MB PC 333, G.K. MICROSTAR MS 8888 (G4 MX440-TD8×), HDD
SEAGATE Barracuda V 80GB, OS Windows XP Professional SP1.
Mechaniku k testům dodal: LEVI International
Cena: 2 075,- Kč (včetně DPH)
Záruka: 2 roky
CD-RW mechanika MSI CR52-A2 byla testována na počítačové sestavě PENTIUM 4-Profi, zapůjčené firmou K&K computers - velkoobchod a maloobchod výpočetní technikou. Vyzkoušejte jejich nový elektronický obchod