Hodnocení Google a jaká je budoucnost
Kapitoly článků
Jak hodnotí WebP sám Google
Notnou chvíli jsme dštili oheň a síru na kompresi WebP, ale podívejme se na to, co vše Google plánuje a co si formátu myslí sám. Důvodem, proč se na WebP pracuje, je zrychlování webu jako takového. Od WebP si Google slibuje menší soubory při stejné kvalitě v porovnání s JPEG a tím rychlejší načítání stránek. Obrázky a fotografie tvoří dle Google kolem 65 % přenosů na webových stránkách.
Použití RIFF má umožnit uživatelům ukládat i metadata (a přiznejme si, že EXIF a IPTC jsou fajn věci, zejméně pro vydavatele a fotografy). Google dělal na vývojové verzi WebP i vlastní testy. Na balíku náhodně vybraného jednoho miliónu fotografií na webu provedl rekompresi do WebP (uff, trochu divočina dělat rekompresi ztrátového formátu, moc to rozhodně nevypovídá) a výsledek říká, že dosáhli v průměru 39% redukce velikosti souborů bez nějakého výrazného dopadu na visuální kvalitu fotek. Očekávají, že při nasazení na nekomprimovaných zdrojových obrázcích bude zisk oproti JPEGu ještě větší (obě tvrzení jsou poněkud v rozporu s Jasonovými zjištěními).
Do budoucna Google plánuje přidat podporu průhlednosti, což by, pokud se podaří implementaci dotáhnout do kvalitního stádia, mohlo přinést ústup GIF/PNG - jestli Google plánuje i animovaný WebP, který by vyřadil animované GIFy, to zpráva nezmiňuje.
Jakou má WebP budoucnost?
Připomeňme, že JPEG je zatím stále nepřekonán. Po technické stránce samozřejmě ano, jsou zde daleko lepší formáty, ale tak jako v případě MP3, má JPEG tak masivní podporu v hardwaru i softwaru, že i přes jeho horší kvality má víceméně monopolní pozici. O jeho nahrazení se pokoušeli mnozí, ale vždy narazili, ať již z jakýchkoli důvodů. Před 10 lety to byl JPEG 2000, loni se objevil JPEG XR (dříve známý jako Microsoft Windows Media Photo, resp. MS HD Photo), ale webu, fotoaparátům a všemu dalšímu stále kraluje původní JPEG, jehož příchod se datuje do první poloviny 90. let.
libvps alias statická VP8 komprese, jak ji definuje WebP, jednoduše ztrácí proto, že příliš optimalizuje na PSNR, a to jde o lepší implementaci formátu VP8, než jakou nabízí sám Google. Jasonův blog je pak zaplněn tvrdými slovy vůči Googlu, my je trochu zmírněme: budeme rádi v nadcházejících měsících sledovat, jak se bude zlepšovat reálná implementace WebP formátu v kompresních programech, resp. grafických editorech. To je proces, který nutně musí nastat, aby WebP měl šanci vůbec uspět, protože momentálně je výrazně horší než dvěma desetiletími vývoje extrémně vyladěný JPEG.
WebP má momentálně podporu v prohlížeči Google Chrome (samozřejmě hovoříme o posledních buildech), do Firefoxu i Opery se nepochybně také časem dostane, o IE9 trochu pochybujeme, ale nejspíš to bude jako WebM zprovozněno cestou externího kodeku.