HP otevřela WebOS, měl by se Android začít bát?
Tisková zpráva společnosti říká, že Hewlett-Packard sice učinila z WebOS open-source projekt, ale nadále hodlá být aktivní v jeho vývoji a podpoře. WebOS dle ní nabízí několik benefitů v rámci celého ekosystému webových aplikací a pro vývojáře je snadnější budovat na standardních webových technologiích. Pro výrobce zařízení je zajímavý z týchž důvodů.
Už tak úplně nemůžeme souhlasit, že WebOS je jedinou platformou od základu navrženou pro mobilní nasazení, cloud a škálovatelnost. Většina toho se dá vztáhnout i na další projekty, včetně svého času "open-sourcnutého" Symbianu, ale určitě to sedí i na Android. Ten si v principu také rozumí s tím, co chápeme pod slovem "cloud", o škálovatelnosti této "speciální linuxové distribuce" asi také těžko pochybovat a kód je otevřený. Právě Android bude hlavní konkurencí pro WebOS, stejně je tomu i z pohledu Apple a jeho iOS.
HP otevírá WebOS a my jsme za to rádi. Platforma tak dostává potenciál pro velké množství vývojářů, kteří o systém projeví zájem a kteří jsou často ochotni pracovat zadarmo - tam, kde HP donedávna platila půl tisíce vývojářů, nyní zapracuje komunita a nikdo nemůže vyloučit, že se WebOS zkusí chopit nějaký hardwarový výrobce, který zaměstná některé z nich (případně jiné inženýry) a bude posouvat vývoj WebOS svými financemi. To je právě obrovská výhoda open-source obecně: ti, kteří mají na projektu zájem, se na jeho financování podílejí společnými silami.
V brzké době dá HP komunitě i aplikační framework pro WebOS zvaný ENYO a nakonec dojde i na zbývající části systému.
WebOS nebude mít lehký život. Ostatně jeho zrod je hodně podobný s Androidem. Také staví na linuxovém kernelu a snaží se nabídnout komplexní systém včetně služeb, případně můžeme dodat, že i jeho webový prohlížeč staví na enginu WebKit. Smutným faktem pro WebOS, plynoucím z nemalé části z dosavadní uzavřenosti systému, je skutečnost, že Android má v tomto velký náskok a Google není malý soupeř. Jeden příklad "mírné pomalosti vývoje" WebOS za všechny: podporu přehrávání Ogg Vorbis a FLAC dostal systém až s verzí 3.0.4 letos v říjnu, Android podporuje FLAC od verze 3.1 (květen), Vorbis tak nějak odjakživa, od verze 4.0 (říjen) pak i v Matroška kontejneru.
Otázkou, která teprve čeká na pořádné zodpovězení, je atraktivita celého ekosystému. Zde se WebOS bude utkávat jak s Androidem, tak Windows Phone 7 či Apple iOS a jeho úspěch bude záviset zejména na tom, kolik se mu podaří oslovit vývojářů. Otevření celého systému bude určitě vnímáno jako krok správným směrem, neboť od nynějška za systémem nestojí jen jedna firma, ale "všichni". Ještě jednou věcí si ale nejsme jistí.
Aktuálně WebOS podporuje pouze ARM platformu. Android již míří na x86, kde na něj výhledově čekají procesory od AMD i Intelu, naproti tomu Microsoft míří s Windows 8 z tradičního x86 království také na "křížovou výpravu" do ARM světa. Oba tak budou nabízet systém pro x86 i ARM a to je pro výrobce zařízení jistě zajímavé, WebOS má ale šanci na x86 také zamířit, vždyť sebou nese dědictví linuxové multiplatformnosti. Než se zeptáte: o Apple se v tomto kontextu nemá smysl bavit, hraje si na vlastním uzavřeném písečku.
Co dodat závěrem? Snad jen, že otevření WebOS sice kvitujeme s povděkem, ale dejme mu pár měsíců, než se ukáže, jestli to k něčemu bylo. Buď přibudou vývojáři aplikací a výrobci telefonů/tabletů, nebo jej stihne osud Symbianu, který s otevřením kódu přišel s křížkem po funuse.