Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k CEO Nvidie: K rozprodeji Intelu nás nepozvali, DeepSeek R1 je chápán chybně

The way you have mean to be milked.
-- nVidia

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Jsem zvědav, co de bude dít, až někdo Trumpovi "vysvětlí", že nějaký Číňan v Americe prodaval pevninske Číně hromadu AI akceleratoru za miliony $ na něco, co srazilo hodnotu akcií americkych AI projektů a ještě ty čipy ke všemu vyrábí mimo USA! To se Trump posere :D

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Vážně se to stalo? Neveřím, že se to stalo. To se nestalo. Uvalíme 75% clo na jejich výrobky a oni přijdou s lepší nabídkou. My je koupíme, i kdyby to mělo být silou. Můžeme tam poslat vojáky... :DDD

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Cimrmanova trida na vychazce?

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

USA su obchodnici kym im to sype prašule všetko je OK :D

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Řekni korejcovi že je číňan. To je jak kdyby o tobě někdo řekl, že si polák či východoskoroevropan.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Odkdy je Jensen korejec? Narodil se na Tchaj-wanu. Jediná legitimní Čína.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Zkus říct Taiwancovi, že je Číňan. To je jako říct Ukrajincovi, že je Rus. Nebo Brňákovi, že je Čech. Nebo Číňanovi, že existuje Tchaj-wan. Nebo Číňanovi, co se stalo na Náměstí nebského klidu v roce 89.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

K rozprodeji Intelu si prizvat druhej Intel? :-)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Tak chápu že to říkat musíš. Ale od vydání Deepseek akcie NVIDIA -15%. Tak akcionáři asi na to mají jiný pohled. :D

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

DeepSeek není jediná věc která určuje cenu akcií.

Např. Ernie 4.5 má textový výkon jako GPT-4.5, ale za procento ceny.

Nebo investice Číny $55 miliard do vlastní AI by teoreticky mohla cenu akcií srazit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na běh Deepseek u klienta potřebuje hodně VRAM a tam nVidia škudlila, a naopak dává větší smysl AMD (poloviční cena karty).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Rozprodej Intelu je timhle potvrzeny.

Foundry pujde pryc.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

DeepSeek R1 byl jediný reasoning model, který zveřejňoval svůj reasoning proces (OpenAI sice reasoning zobrazuje, ale používá maskovací model, který původní reasoning přepisuje, aby nešel okopírovat, a u nich ho tedy ve skutečnosti nevidíme). Sonnet 3.7 Thinking reasoning taky zveřejňuje, ale tam nevím, jestli na něj taky používají maskovací model nebo je to opravdu ten původní reasoning.

DeepSeek jasně uvádí ve svém ceníku https://api-docs.deepseek.com/quick_start/pricing, že u R1 output tokeny zahrnují i CoT (= reasoning) tokeny a pokud si dobře pamatuju, mají to tam už od prvních dnů po zveřejnění, díval jsem se tehdy. Tak tomu selhání srovnávačů moc nerozumím.

O R1 se nějakou dobu opravdu myslelo, že je v provozu za dumpingové ceny, ale s ohledem na srovnání s konkurencí. Pak DeepSeek tým zveřejnil všechny jejich vynalezené optimalizace a ukázalo se, že za ty ceny opravdu zvládnou vygenerovat mírný zisk.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tady https://www.reuters.com/technology/chinas-deepseek-claims-theoretical-co... je to popsané:

"""DeepSeek said in a GitHub post published on Saturday that assuming the cost of renting one H800 chip is $2 per hour, the total daily inference cost for its V3 and R1 models is $87,072. In contrast, the theoretical daily revenue generated by these models is $562,027, leading to a cost-profit ratio of 545%. In a year this would add up to just over $200 million in revenue."""

"""However, the firm added that its "actual revenue is substantially lower" because the cost of using its V3 model is lower than the R1 model, only some services are monetized as web and app access remain free, and [API users] pay less during off-peak hours."""

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

že by se Nv chtěla vehementně dostat k x86 licenci ??

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

tu si necha Intel, AMD ji taky nikomu nepujcilo

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

AMD ma spolecny podnik s Cinany. Svym zpusobem tedy nejen pujcilo x86, ale take navrh Zenu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

a cetl jsi, jak komplikovanou strukturu museli vytvorit, aby se to dalo realizovat?
Licenci ve finale nedali z ruky.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Číňani mají jen ten Zen 1, ale nic novějšího a nemůžou na tom stavět novější architekturu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Hmm x86 licencia je docela komplikovana a vobec by som sa nedivil keby bola neprenosna

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Naštěstí je ta arch tak legacy, že většina patentů už vypršela. Emulace ve Windows je po AVX1 včetně, tak ještě pár let pro AVX2, a tím je hotovo. AVX-512 nenabízí Intel v consumer segmentu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

je tam neco takoveho, tusim, ze je neprenosna bez souhlasu protistrany.

jednu mivala jeste VIA a kdyby tady byl Tralalak, jiste by nam vysvetlil, kde skoncila.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Neskončila. Ve spojení s Čínou dělají procesory pro Čínu - tam, kde je potřeba nahradit starý x86 za kompatibilní (ale výkonnější a se současnou verzí sběrnic) a "bezpečný". Může jít např nějaké počítače v armádě nebo vlaky tam používají procesory VIA. Samozřejmě na globálním trhu jsou nekonkurenceschopné - architektura a výkon pozadu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Dle toho, co definujete jako globální trh.
Je tu dost veliká část trhu, která nemá (z jakéhokoliv důvodu) přístup k těm modernějším architekturám, a tam je to konkurenceschopné dost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

třeba se dočkáme iGpu Nv v Intel CPU či Nv začne zase bouchat south bridge pro Intel :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jo, to je to poslední, co Intelu aktuálně chybí k dokonalosti.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

nVidia nebude licencovat svou GPU architekturu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

... spis Intel bude bouchat SBcka a NBcka pro nVidii. :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Musk nebo Huang, nikdo jiný nemá šanci dostat Intel zpátky do hry. Intel má jediné štěští, že dnes na CPU až tolik nezáleží, jinak by už dávno vyráběl jen cizí návrhy.

A o x86-64 licenci nvidia nestojí. Je otázka, jestli o ni dnes stojí vůbec někdo, protože i ti Číňani už chápou, že se musí soustředit nezávislejším směrem.

edit: Ještě jsem tedy kromě Muska a Huanga zapomněl na sebe. To se skromným lidem stává. Pustil bych do výroby Raptor Lake Refresh nativní 8jádro bez přiblblých atomů, s iGPU jen aby se neřeklo a rozdrtil tak nabídku AMD. Tedy ještě bych upravil nástupce LGA 1700 aby se neohýbal - takový jsem pracant a génius.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Jak byste s 8C16T Raptorem Refresh chtěl rozdrtit nabídku AMD? Výrobně by to na podstřelování cenou nebylo, výkonem a spotřebou nekonkurenceschopné a na horší platformě...

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Výrobní proces 10nm od Intelu je levnější než procesy pro Zen4/5. Takže vezmu i9 14900K a kouknu se na skutečnost pragmaticky a dle toho ho upravím.
1) Zbytečně velké iGPU.
2) Zbytečné atomy - plocha a spotřeba navíc, blokování AVX-512.
3) Dále vylepšit velká jádra. Nejvyšší frekvence v historii, co už na křemíku nebudou překonány, to má taky svojí hodnotu navíc.
3,5) Body 1+2 ušetří zhruba třetinu plochy a bodem 3 tohle číslo klesne max. na úsporu pětiny plochy.
4) Z takto nastaveného produktu by se dobře prodávaly i zmetky až do 4jádra - zmetek s menším počtem jader by stejně nevznikl.
5) Díky ušetřeným nákladům za vývoj zcela nových ultra+pidi cores (architektura, čiplety) a menší ploše na levných 10 nm by ceny byly atraktivní. Plus další finanční výhoda v lepším využití svých továren.

Ano, výkon proti 12-XXjádrovým zen4/5 by byl nižší, jenže tento výkon zajímá jen malé procento zákazníků - většinu zajímá ten výkon, který dostanou od max. 8jádra. Nástupce LGA 1700 je sice taky nepovedený, ale to už je mnou zmíněná (a mnou lehce napravitelná) hloupá chyba Intelu, který má za ředitele jen idioty. Díky tomuhle všemu by se Intel prosadil lépe než s 14900K a z něj odvozených zmetků. Někdy je prostě méně více...

PS: Šlo by diskutovat, jestli by nebylo lepší nativní 10jádro, ale IMHO kvůli ceně/času vývoje (latencím) by bylo pragmatičtější držet se max. 8 jader, která jsou vymazlená k dokonalosti a jsou minulými návrhy lépe prověřená.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

8 jader jako dnešní mainstream je dostačující.
Pro spoustu věcí to bude dostačující ještě dlouho ... dokud někdo nepřijde s ještě lepším vývojovým prostředím ;)

Za pár bude 8 jader posunuto do low-endu.
Pro spoustu věcí to bude pořád dostatečně výkonné.

Jen to musí výrábět dostatečně levně, aby toho mohli chrlit hodně.
Nejlépe ve svých fabech.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nevím, jestli to v jeho továrnách bude levnější než v TSMC.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"Za pár let bude 8 jader posunuto do low-endu."

Možná těch malých, ale 8 velkých jader aktuální architektury se low-endem nestane ještě dlouho. Vývoj se zpomalil a to výrazně. Už nějaký ten pátek máme rok 2025 a stále seženu ultralowend notebook s Celeronem N4020 (dual core atom na 14 nm), Celeronem N4050 (dual core atom na 10 nm) a i notebook za 10 litrů je jen s Ryzenem 5 5500U, což je zaprděný Zen2, který prohraje i s nejnovějším Atomem v Ultra Intelech. Takže vážně ne, moderní 8jádro s velkými jádry se lowendem stane až za hodně dlouho. Notebooky-desktopy nejsou servery.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Těch 8 jader v lowendu si nemyslím. Tipuju, že spíš se výrobcům postupně přestane lowend vyplácet a budou se zabývat jen mainstreamem, kde bude minimum těch 8 jader a highendem.
Lowend zůstane na nějakých levných ARM, kde vlastně také bude 8 jader, ale nebudou to ty dnešní P-core.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Viz příklad s Qualcommem. Žádná malá jádra, jen velká (a s hardwarovou akcelerací emulace x86). I tak jsou poloviční co velká jádra intelu. O AMD a x86 obavy nemám, ale svede se boj ARM vs Intel v OEM.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.