Hudební společnost tvrdí, že má autorská práva na Skype, Linux a ovladače AMD
Total Wipes Music Group jménem Aborigeno Music požádala Google za účelem autorskoprávní ochrany hudebního alba „In To The Wild - Vol 7“ oficiálně v souladu s DMCA (Digital Millennium Copyright Act) o odstranění 95 webových stránek z výsledků vyhledávače.
Na takové žádosti by nebylo nic zvláštního. Denně jich Google dostává desítky až stovky. Už si pomalu zvykáme i na snahu využívat DMCA jako nástroj cenzury. Tentokrát jsme si ale při pohledu na výpis obsahu, ke kterému si Aborigeno Music a Total Wipes nárokuje autorská práva, nestačili protírat bulvy. Mezi jinými totiž v seznamu figurují položky jako…
- http://support.amd.com/en-us/download - ovladače Catalyst pro Radeony a čipsety AMD
- https://access.redhat.com/downloads - RedHat Linux
- http://www.openoffice.org/download/ - OpenOffice
- http://www.opera.com/download - Opera
…a řada dalších. Je sice faktem, že bez operačního systému, bez webového prohlížeče a bez ovladačů k čipsetu je stahování nelegálního obsahu uživateli fakticky znemožněno, ale tak nějak si říkáme, zda to byl skutečný účel žádosti :-).
Při pohledu na výčet webových stránek (kompletní seznam najdete zde) to spíš vypadá jako výpis oblíbených položek z prohlížeče nějakého admina než stránky, které by mohly porušovat autorskoprávní záležitosti německého vydavatelství. Aborigeno Music / Total Wipes přesto zcela vážně tvrdí, že - cituji - „Na distribuci tohoto obsahu vlastníme exkluzivní celosvětová práva“.
Skoro by se mohlo zdát, že někdo z firmy omylem vložil do žádosti jiný seznam URL, než jaký byl pro tyto účely vytvořený. Jenže podle článku „The world’s most idiotic copyright complaint“ na webu TorrentFreak, který chování společnosti již nějakou dobu sleduje, to nevypadá na tento případ. Stížností s rozsáhlými seznamy odkazů totiž Aborigeno Music / Total Wipes poslala jen za poslední týden desítky a mnohé z nich obsahují linky, které s hudbou nesouvisejí ani omylem. I když jich Google většinu vyřadí, existuje celkem oprávněná obava, že dříve či později může dojít k omylu (i tuto práci dělají jen lidé) a poškození některé IT společnosti, která se jmenovanými firmami nemá nic společného.
Asi nemá smysl hypotetizovat, co Aborigeno Music vede k přimíchávání zdánlivě nesouvisejícího obsahu mezi adresy „pirátských“ webů. Demonstruje to ale nedotaženost zákonu DMCA, který lze bez obav používat k trollingu nebo spammingu Googlu, což může v krajním případně vést k vyřazení webů nesouvisejících firem z výsledků vyhledávače.