Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Hygon, který začal licencováním Zenu, nyní ohlásil 128jádrový SMT4 AVX-512 CPU

žák se rychle vyrovnává učiteli. Hlavní problém Číny je ale výroba, USA si to uvědomili a zatáhli za záchrannou brzdu, tedy odstřižení od ASML. Otázka je ale jestli už nebylo pozdě a pro číňany je to jen určité zdržení ale nic blokujícího.
Jenže bez toho by zřejmě AMD nemuselo přežít, tedy existenční obchod pro obě strany...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V IT platí: zdržení = nemáš nic.
Zdržení 2 roky je doslova blokující.
S tím "vyrovnává" bych taky byl opatrný.
Oznámili je něco jiného než vyrábět ve velkém funkční řešení.
ZEN 6 má mít 256 jader a tedy nejspíš také 512 vlakem. A na trhu může být dříve než tento Hygon G5.
A hlavně výkon ZEN 6 bude mnohem větší.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ale Čina na vyber velmi nema, USA jej ide po krku , USA sa snaži Činu zničiť lebo ked to neurobi oni sa stanu svetovou jednotkou, to že Čina nečaka a snaži sa tomu zabraniť sa čuduje len hlupak.
Jedine čo nema Čina je s nizozemska EUV, ale všetko ostatne už ma.
Nam to môže biť jedno, nas sa snaži zničiť a vycicať, ako Čina tak aj USA svojou obchodnou politikov a ty čo riadia našu EU keby žili v Čine alebo USA boli by postaveny k muru a popraveny za vlastizradu. Neže nemame EUV ale nedokažeme si sami vyrobiť ani bez EUV, nedokažeme vyrobiť ani masky na litografiu, v tejto oblasti sme pozadu viac ako Rusi a cely stamiliardovy bisnis s polovodičmi, nieže nam ušiel vlak, ale ani kolaje nemame :D

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

Není to pravda, Čína potřebuje spojence, protože USA jsou silný soupeř a Čínu mrzí, že se USA postavily do role nepřítele, který jde Číně po krku, ale s tím nic nenadělají. Rusko je potom jejich odvěkým rivalem a vztah obou zemí posiluje především zbytečný tlak USA.
EU je sice nevýznamná a nikoho moc nezajímá, ale přeci jen tu stále něco málo je a Číně by se obchodní spojenectví s EU hodilo, takže ho opakovaně EU nabízela i za podmínek méně výhodných pro Čínu, ale bohužel blbci v EU si jako vždy stáli na vedení!

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

Čínu to mrzí pretože už nemôžu pokračovať v ich hybridnej vojne tak jednoducho ako predtým.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Cina hlavne potrebuje trh USA a taky EU. Jinak jeji proexportni ekonomika zacne kolabovat do sebe.
Jeji teritorialni ambice v Asii jsou pak jina kategorie.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

V ekonomice, jak ji známe a chápeme my, to tak být může. Jak už tady ale někdo psal - Čínu to nezajímá - hraje svou vlastní hru. Ty procesory jsou zcela jasně zaměřené na serverové využití pro které v Číně (a možná i dalších asijských státech) nebude konkurence, právě díky vlastnímu bezpečnostnímu čipu. A že si to už nějak vyrobí je víc než jisté.
Všechny ty zákazy dovozu přišly moc pozdě - Čína už v té době měla dostatečné know-how i chytré lidi aby mohla začít se vším sama. Začátky možná byly pomalejší, ale teď už je nic nezastaví.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ekonomika ale dobehla aj sovietsky zvez ktorý bol mimochodom v lepšej pozícii ako čína.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Rusko je úplně jiný svět oproti číně - líný, uchlastaný, snad jen tu korupci a rozkrádání mají podobné.
Ale zatímco ruská ekonomika nikdy moc silná nebyla (a rozhodně nikdy nebyla v lepší pozici než je teď ta čínská) a i za dob SSSR byla hodně dotovaná spřátelenými státy, Čína je gigant kterého ekonomika dost dlouho jen rostla (nevím jak je to teď).
SSSR padlo na hubu, protože se "uzbrojilo". Čína na to, zatím, nevypadá.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

SSSR, respektive Rusko jako takové, těžilo ze svých "spojenců". Tedy spíše vazalských států a jejich ekonomik. Netvrdím, že v Rusku nebyli chytří lidé, nebo že Rusko nemělo své vlastní vyspělé technologie (v některých oborech). Nicméně stále tam byla vidět technologická zaostalost, kdy se vytloukal klín klínem. Nevím jak bych to srozumitelně popsal, ale takové jakoby "humpoláctví". Dobrý nápad, provedení slabší. Jako když si někdo něco "zbouchá" doma v kůlně "na koleně", protože ví co a jak (má znalosti, vědu), ale nemá pořádné nástroje a materiál (chybí mu technologie). Rusko nemít zdroje (surovinový kapitál), tak je to chudá zbídačená země.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

No a ve válce se pak ukazuje, že jemné přístroje nevydrží hrubé zacházení a špatné podmínky a humpolácká technika má náskok. K tomu pár chytrých nápadů, jako jsou klouzavé bomby a špičková raketová technika a ti zaostalí ožralí mužici (mimochodem zjistěte si spotřebu alkoholu na osobu podle států a budete se možná divit) uzbrojí a děsí celý Západ.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Ale Rusko JE chudá a zbídačená země. V drtivé většině obydlených oblastí by západní člověk bydlet nechtěl ani o víkendu. Bohatých a moderních je jen pár vyvolených měst.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Proto tam emigruje těch 35 000 Němců?

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

Jsou svobodní a nikdo je tu nedrží. Když má někdo pocit že mu bude líp někde jinde, je to jen jeho rozhodnutí. Určitě to nic nevypovídá o vyspělosti a modernosti Ruska.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

35tis. Němců je slabá náplast na vice než milion Rusů, kteří naopak utekli za poslední 3 roky z Ruska před povolávákem.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

No to jo. Ovšem pořád jim to nerostné bohatství přineslo nějakou tu "malou domů". Oligarchům víc, o tom žádná.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Rusko si za to může samo. To furt byly nějaký čistky, intelegience se zavírala umřít do gulagů, kdo něco dokázal tam byl ještě potrestanej. Všichni co molhi odtamtud zdrhli a v rusku se nezměnilo vůbec nic.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Medzi ekonómami bola relatívne zhoda, že v 50-tych rokoch ZSSR predbehne USA. Podobne ako mala Čína v 2010-tych predbehnúť USA. HDP na obyvateľa sme mali okolo polovice USA. Podobne ako čína mali tú zvláštnu fixáciu na high-tech od čoho si tiež sľubovali že im zabezpečí porážku západu.

No a samozrejme ropa a suroviny.

Inak "spriateľené štáty" myslíte satelity? Teda okupáciu? :D Inak taká zaujímavosť že večšina inovácií v číne prebieha tiež v tých mestkých štátoch na južnom/juhovýchodnom pobreží a teda dotujú Peking podobne ako sme vtedy dotovali Moskvu my.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Problém těch ekonomických odhadů spočívá v tom, že data, které komouši v SSSR vypouštěli do éteru byly tak trochu vycucaný z prstu. V případě komoušů z ČLR to bezpochyby nebude jinak.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Viz každoroční růst HDP 5 %.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

HDP je sice hausnumero co by se nikdy nemělo posuzovat bez ostatních věcí, ale ten každoroční růst Číny může být pravdivý. Např.
https://vtm.zive.cz/clanky/cina-za-tri-roky-vyrobila-vice-betonu-nez-usa...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, finanční hodnota HDP může být pravda, ale jeho "skutečná" hodnota nemusí. Viz jinde zde v této diskuzi, že postavili 3x víc bytů, než je jejich populace. Tj. je to bublina, ty byty nejsou určené k bydlení, jen jako investice ("natištěný papírek" s dohodnutou cenou). Často se v těch bytech ani bydlet nedá (velmi nízká kvalita).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady je poněkud rozdíl mezi Čínou a Ruskem. V Rusku se popravovali a do gulagů na Sibiř posílali nejenom odpůrci režimu, ale i vymyšlení nepřátelé lidu a většina inteligence. V Číně netuším jak moc tyto čistky probíhaly. Přeci jenom je to jiná kultura. Zvěrstva na lidech se tam dějí dodnes, to jo, akorát na druhou stranu mám za to, že Čína vidí potřebu držet technologický krok se světem. Podporuje rozvoj technologií a snaží se být v něm soběstačná a na špici.
Tedy, to že nemají produkty ASML znamená, že na výrobě ekvivalentní technologie vlastními prostředky usilovně pracují. Můžeme embargy Čínu zpomalit, ale ne zastavit. Čínu neuzbrojíme. Nemyslím, že by pomohla úplná izolace Číny, ale musíme se naučit klíčové technologie vyrábět "doma". To "doma" znamená jak u nás v EU, tak v USA. Nesmíme být bezvýhradně závislí na výrobě v Číně, můžeme od nich odebírat méně významné produkty.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> V Číně netuším jak moc tyto čistky probíhaly.

Dost podobně, viz kulturní revoluce. Ale stejně jako v SSSR to bylo už dávno a vývoj v Číně pak řekněme od 1990 probíhal dost jinak (ohledně inteligence). Plus díky (doteď) produkci pro svět vydělali dost peněz. Teď je ale dohání HDP z půlky založené na stavbách, kterých je už pro 3x tolik lidí, co mají populaci, a demografie.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Já bych řekl, že ty jejich velké skoky a kulturní revoluce byly ještě tak o třídu absurdnější.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Možná jo, ale bylo to dávno. Po roce 1990 z Ruska inteligence utíká a Rusko chudne, zatímco Čína si vychovává hodně technicky zdatných, plus tahá zpět část těch, co studovali na Západě a kombinuje schopnosti obou skupin.

Ale teď s krizí se to může změnit a může nastat podobná emigrace inteligence jako v Rusku. Čínu možná čeká to, co Japonsko okolo 1990, od kdy se růst ekonomiky na 30 let zastavil:

"Last year, China saw 13,800 high-net-worth individuals leave the country – a 28 percent rise from 2022 and the most of any country, according to a report by investment migration firm Henley & Partners. The firm expects a record 15,200 Chinese millionaires to have relocated by the end of 2024." (8. 1. 2025)
https://www.aljazeera.com/economy/2025/1/8/chinese-millionaires-eye-the-...

<-- https://www.google.com/search?q=rich+people+escaping+from+china

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Bylo, nebylo. Politika jednoho dítěte své skutečné ovoce začíná nést teprve teď. A demografické výhledy nejsou vůbec růžové. Vůbec bych se nedivil, kdyby se to snažili "vyřešit" nějakou tou válkou.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ve válce by mladé lidi (vojáky) akorát ztratili. A ve východní Asii se moc dětí nakrást nedá :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mladých mužů bez šance si najít partnerku, je tam právě přebytek.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale to je většina mužů, zvlášť v Číně, kde jsou ženy extra materialistické. Tak to ti muži řeší braním si žen z ostatních asijských zemí, nově i žen z ekonomicky zbýdačeného Ruska.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, ono je to asi spíše tím, že díky tradičnímu upředňostňování mužských potomků v kombinaci s politikou jednoho dítěte je tam extremní nepoměr pohlaví v neprospěch žen. Prostě rodiče si nechávali jenom chlapečky a ti jaksi dospěli zatímco holčičky nejsou a pokud jsou, můžou si diktovat podmínky dle libosti

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nicméně v Tier 1 cities končí třetina "high value" žen sama a bezdětná. Takže zas takový "nedostatek žen" není.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Njn, otázkou je, jaký vliv má tato skupina v rámci ceké populace...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže mají (řekněme) licencovaný Zen,+ v roce 2025, s mírně vylepšenými vlastnostmi? To mi jako "vyrovnání se" učiteli nepřijde jako vhodné srovnání, když AMD má dnes Zen5, který Zen+ v IPC rozválcuje naprosto spolehlivě.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Jak se to vezme. Pro ně není západ relevantním trhem, protože jej doslova k ničemu nepotřebují. Jejich vlastní trh je velikostí srovnatelný s celým záapadem dohromady, mají vládní dotace, a odbyt do vládní sféry prakticky jistý. Navíc na asijském trhu to bude kompletně VLASTNÍ řešení, na čemkoli ze západu nezávislé, co si dokážou vyrobit sami od lopatky písku až po běžící počítač. A že to bude v poměru k výkonu žrát víc energie? To jim taky nemusí vadit, elektráren mají spoustu a státní sektor má při dodávkách prioritu.
Představa, že je pro ně nějak likvidační to, že jsou zatím s IPC na Watt pozadu, je naprosto scestná.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Západ je ale pre nich práveže kritický pretože to je tá zisková časť z ktorej financujú tie dotácie stratových sektorov.

A ako je veľký mýtus že tých peňazí majú neobmedzene (respektíve dostatok).

https://www.aljazeera.com/economy/2023/5/11/chinas-cash-strapped-local-g...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud jde o toto, tak mají učitele v Intelu. Konkurenci poškodíte i tak, že když jste horší a neporazíte ho výkonem, poškodíte ho tak, že mu nedáte nažrat. AMD by mohlo vyprávět. Prakticky ho kde to jen trochu jde, nepustíte k lizu. Spousta PC ve státní správě (a jsou jich miliony) nepotřebují ten výkon který má CPU od AMD. Bohatě jim stačí to co produkují sami.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nebo:

Čína chce naučit lidi utrácet. Problém je, že jim scházejí peníze
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cash-only-cina-chce-konzumn...

Jak píšeš. Hrát si na svém písečku jde jen tehdy, když máš i nějaký příjem vedle.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Záleží jen na tom, jestli "tvůj" píseček je dostatečně velkej, abys na něm měl všechno, co potřebuješ. A zrovna Číňani kromě ultračistý křemeliny na výrobu aktuálních nejlepších čipů a nejnovějších mašin na jejich svícení všechno mají a všechno potřebný umí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale zrovna ten ultračistý křemík a ty mašiny by se docela hodily ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Oni ale nepotřebují mít skutečný peníze. Stačí jim ty, který si lusknutím prstu natisknou / naklofou z klávesnice. A s nima jim stačí vydržet o chvíli dýl, než jak dlouho vydrží jejich konkurence.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ty už teď používaj na prodlužování agónie s trhem nemovitostí...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne, je to hodně vylepšený Zen. Sice to není na úrovni stávajícího Zenu 5 od AMD, ale vzhledem k americké blokádě, to stačí a důležité je, že na tom makají a učí se. Čína nikdy nejela na čas, ale na dlouhodobý plán.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Přesně - nemění vládu a směřování státu každé čtyři roky, plánuje dlouhodobě.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

A jak naše technologické firmy na západě ovlivňuje střídání vlád každé 4 roky?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Musejí být neustále ve střehu, viz NVidia teď a snaha nějak sankce obejít, dokud to šlo. Možná, že bez blbců nahoře by se Huang přestal snažit a byl by z něj teď tlustej páprda a NVidia by nebyla tam, kde je. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No já myslel spíše na firmy, jejichž management nemá obsedantní potřebu prodávat komunistům příslovečný provaz, na kterém je posléze tito oběsí...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nezapomněl no-X na IBM?
Nebo to je jiný segment?
https://www.ibm.com/support/pages/power-8-smt2-smt4-smt8-information

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

IBM není x86.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Dal jsem hledat v článku a není tam nic konkrétně o x86. Čína sama současně vyvíjí x86 (Zen, Via/Zhaoxin), ARM a MIPS (Loongson). OS mají vlastní (založený na Linuxu), takže zbuildovat OS a státní aplikace je to nejmenší.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

„není tam nic konkrétně o x86“

???
Že je řeč o x86 je zmíněno hned v prvním odstavci, dále je x86 mezi tagy a v odstavci o SMT4 je znovu zdůrazněno „v tomto segmentu“.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

"Tento segment" != "tato (CPU) architektura".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

chapu dobre, ze je to x86 arch vlastne bez licence? Tedy pouze pro Cinu?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to licence na Zen 1, platná pouze pro Čínu. Takže to různě šolíchaj, technologický level se vzdaluje od AMD, nemůžou to prodat mimo Čínu. Ale vzhledem k embargu je to furt o dost lepší než jejich Cortex ARM jádra nebo VIA/Zhaoxin odvozené od 15 let starých low-end jader x86.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Treba to zkombinujou se Zhaoxinem, jsou to koumaci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To jsou úplně jiná jádra. Prostě šolíchají existující implementaci podle novějších znalostí, resp. dokumentace, co AMD v dalších Zenech vylepšilo :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

:-)

Prihodi jeste MIPS Longsoonu a to by bylo, aby nebylo.

Kdyz Kom strana Ciny zaveli, pujde cokoliv.

:-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak pro kancelářské PC v armádě a státní správě stačí i ten Zhaoxin. Stačí, že staré jádro vytaktovali na dvojnásobek a implementovali moderní sběrnice (PCIe 4, DDR 4/5, ...). Pro servery zas Zen+ level se 128 jádry, AVX-512 a opět moderními sběrnicemi taky stačí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Rekl bych, ze to nebude jenom o novejsich IO, tech zmen bude urcite vic a s licencemi si nikdy hlavu nelamali. Po Donaldove embargu to bude jeste horsi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Změny v jádře jsou výkon. Ale jde o stará jádra, takže v původní podobě byla už "nepřipojitelná" k současným RAMkám a PCIe kartám. Bez toho to by to ani nenaběhlo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a jak to vis? To si fakt myslis, ze zadne zmeny za deset let neudelali?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vždyť je to napsané i v tomto článku. A v těch starších je, že licencovali jen Zen 1 (pozdější jim už AMD odmítlo), takže s ohledem na dílčí vylepšení tomu jejich můžeme říkat Zen 1+. Až budou benchmarky, tak uvidíme, jak moc se blíží kterému novějšímu Zenu.

Stejně tak u toho VIA/Zhaoxin byla tehdy analýza, jak ten procesor vytvořili, co změnili a jak.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

plus 17%
SMT4
a kdovi co jeste a to porad na jadrech Zen 1.

Precti si to jeste jednou.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

A teď si dohledej zvýšení výkonu (řekněme IPC) pro Zen 2/3/4/5. SMT4 má význam pro business aplikace, kde se další "ALU" v jádře flákají (obvykle skalární kód). Tedy zvýšení výkonu zadarmo, ale jen v určitých aplikacích.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

bavime se o zmenach arch a to, ze to uz davno se Zen 1 ma hodne malo spolecneho.

Btw AVX512?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Řekl bych, že AMD udělalo v jádře více změn než Číňani.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

to neni podstatne

Cinani vyviji prakticky vlastni x86

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Je ten jejich vlastní x86 s námi v místnosti? Vím jen o pokračování jádra ze Zen 1 a VIA.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Licenovat ZEN byl geniální tah.
ZEN jede:
https://x.com/TechEpiphanyYT/status/1921593536069140861

Ty slevy 9600X a 9700X docela pomohli.
V tomto segmentu je cena důležitá i v bohatém Německu.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

ze by sel Zen 4 do duchodu, tedy do lowendu?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ryzen 5 8400F je ZEN 4.
Aktuální cena se blíží 3000Kč. Což považuji za hranici low-end a mainstream. Neboli herní low-end.

Reaguji na tento článek:
https://diit.cz/clanek/ceny-am5-ryzen-9000-citelne-klesly-zejmena-u-6-8j...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lze tedy předpokládat, že CCX je rozdělený na dva 4jádrové bloky, když je to Zen+? 8C CCX byl uveden až s třetí generací Zen 3.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Řekl bych, že budou rádi, pokud to bude na úrovni jádra Zen3. Ale je pravda, že v Číně jsou opravdu mistři v kopírování a obšlehávání cizích technologií, takže si ty lepší procesory od AMD a Intelu taky určitě do podrobna prohlídli a teď duplikujou co můžou. To ostatně udělali taky se staršíma ASML přístrojema, takže v žádným případě v tomto ohledu nebudou při vývoji vlastních osvitových technologií stavět na zelené louce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se bavíme o EUV, tak to je někde na pomezí sci-fi a magie ;o) Pokud neznáte, tak třeba kanál Asianometry má (nejen) k EUV celkem pěkná videa. To se opravdu jen tak zkopírovat nedá. Ono to vůbec s těmi technologiemi v Číně není jednoduché a hlavně takové růžové, jak se nás komunisti snaží přesvědčit. Do roku 2017 třeba nebyli schopni vyrobit ani kuličku do kuličkového pera ;o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsou i videa, jak jejich obráběcí stroje mají horší přesnost než západní a japonské. Takže může ukradnout technickou dokumentaci, ale nemá to jak vyrobit. Moderní stroje mají samozřejmě blokační čipy, které vyžadují "volání domů" třeba jednou za měsíc. Nestačí je koupit v zahraničí a dovézt.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsou i videa.....
https://www.washingtonpost.com/world/2025/04/27/china-us-tariffs-machine...
Ono to s tou přesností asi nebude tak horké, když je tak rádi nakupují.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

SMT4, to plánovalo i AMD nebo Intel, že ?
No a teď jsou opačné myšlenky, na slučování jader do 1 vlákna (Intel)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

SMT má smysl na serverech pro business aplikace. Pokud na serveru běží náročnější aplikace, tak stačí SMT2. Vyloženě na výpočty klidně i bez SMT. Na desktopu chceš obvykle max. výkon v ST (single thread), kde SMT může naopak výkon snížit. Notebook s 8 a desktop s 16+ jádry je tolik, že SMT už nemá moc efekt. Software by musel velmi dobře škálovat s počtem jáder, např. u 16jádra 16-->32 vláken, ale aby to nebyl výkon třeba jen +20 %. Navíc s tolika fyzickými jádry narazíš na TDP a chlazení, takže ještě menší prosto pro výkon "navíc".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.