Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k I Sony předvedla dvouvrstvý záznam

Hned v úvodu upozorním, že tomu nerozumím, tak mne nekamenujte. V časopisu Stereo&Video byla popisována stručně technologie dvouvrstvého DVD média. Psalo se tam něco o tom, že normální jednovrstvé DVD má odrazivost 18% a celý vtip u dvouvrstvého je v tom, že horní vrstva opět odráží 18%, pak následuje polopropustná oddělovací vrstva s propustností jestli se nepletu 50% a pak spodní vrstva s mnohem vyšší odrazivostí než ta horní. Výsledkem je to, že pak i ta horní i ta spodní odrazí zhruba stejně kolem 18-ti%. 
To má přispět k tomu, že by všechny DVD přehrávače automaticky a beze změny firmware uměly číst dvouvrstvé vypálené DVD. Vypálené číst umí a dvouvrstvé taky, takže proč ne.
A teď konečně můj dotaz. Nebyla by alespoň teoretická možnost naučit dnešní jednovrstvé vypalovačky vypalovat dvouvrstvě třeba jen změnou firmware? I ony přece musí umět pracovat s oběma vrstvami (aby bylo možné číst dvouvrstvá média) a mně to velmi laicky připadne, že celý problém je spíše ve vyvynutí vhodného média. Že přeostřit laser o 55mikrometrů vedle nemůže být problém.
Vyveďte mne prosím z omylu :o)
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>Kolbiš
 
V přeostření určitě problém nebude, vzhledem k tomu, že všechny DVD rekordéry jsou samozřejmě schopné normálně číst dvouvrstvá (lisovaná) video DVD - a velmi pravděpodobně bude i drtivá většina z nich rovněžtak bez jakékoliv úpravy číst i ta nahrávaná ... správně bych měl asi řící, že všechny, ale ... ??? ... sami všichni dobře víme, že se vždy nějaká ta "drobná" nekompatibilita či jiný problém tu a tam objěví ... :-((
 
U vlastního "dvojvrstvého" vypalování však kromě (samozřejmě nezbytné) úpravy firmware může být otázkou i schopnost laseru "propálit" se vůbec do té druhé vrstpy, neboť jak se v některých "zdrojích" spekuluje, je pro tuto operaci potřeba trošku vyšší výkon, než pro vrstvu první. On sice každý laser (tedy i v těch současných jednovrstvých rekordérech) má regulovatelný výkon laseru - vzhledem k různým médiím, rychlostem, podmínkám a strategiím vypalování a tudíž by měl (mohl) mít i nějakou tu rezervu pro použití jakožto DL (Dual Layer) rekordér.
 
A jak je možné dočíst se zde: http://www.cdr.cz/a/7097 , tak např. Pioneer něco takového i ofociálně předváděl s A06 ... Otázkou stále však je, jak moc budou firmy vůbec "ochotné" takový přípdný software svým zákazníkům "zdarma" poskytnout - vždyť byznis je byznis, tka proč raději neprodat novou vypalovačku, že? A nehledě na to, jak již zmiňuji i v diskuzi k uvedenému článku, že reálné použití DL nahrávání na stávajících DVD rekordérech s "pouhou" firmwarovou úpravu je něco dost jiného, než "jednorázová" předváděčka pro novináře ... :-((
 
Ale na druhou stranu zde http://www.cdr.cz/a/7110 od Sony poněkud svitla naděje, že by se mohla situace již změnit ... :-) Samozřejmě - na jednu stranu to je dobrý "marketingový" tah - kupte si ti naši DVD vypalovačku, a my vám pak (možná ... ?) dodáme firmware zdarma ... To "možná" uvádím naprosto záměrně, neboť někteří z vás si dozajista ještě pamatují, jak to bylo na podzim 2001 s uváděním prvních DVD+RW na trh ... :-((((
 
Takže "jásat" budu opravdu až tehdy, bude-li přislíbený firmware vskutku uvolněn, a to i přesto, že DRU-530 (ani jiný rekordér od Sony) nevlastním a asi ani v blízké budoucnosti vlastnit nebudu, tedy alespoň dokud mi GSA-4040B bude postačovat (a to snad alespoň 2 roky bude, stejně jako mi vystačila "nešťastná" Ricoh MP-5120A ...), a to především proto, že to možná alespoň trochu přinutí ostatní výrobce a OEM prodejce DVD (ale např. i CD) rekordérů trochu změnit přístup k zákazníkovi a nabídnout (pokud to samozřejmě technické podmínky umožní) "upgrade" již vlastněného zařízení - např, tedy DL nahrávání či nahrávání vyššími rychlostmi - bez neustálé nutnosti dokupovat nové a nové modely (popř. jen "nové") od téhož výrobce!
 
Navíc už i výrobci sami začínají asi pomalu chápat, že je potřeba změnit jejich přístup k zákazníkům s jejich "po(s)tupným" uvolňováním technologií do prodeje, kdy pár měsíců po sobě se postupně objevují modely podobné jako vejce vejci jen s tu a tam drobně "odbržděnou" rychlostí či jednou novou funkcičkou (to v současnosti platí především o CD) ... :-( ... neboť i trh s DVD rekordéry se začíná pomalu ale jistě nasycovat a zákazníci prostě již odmítají neustále "upgradeovat" (rozuměj kupovat novou mechaniku) kvůli každé "maličkosti".
 
Např. mne osobně "vysokorychlostní" vypalování (samozřejmě pro domácí použití, ve firmě je to už o něčem jiném) nikterak netrápí a vlastně ani neláká (a to dokonce ani u CD), jednak k větším problémům - jak s vypalováním samotným, tak i pak s následným čtením / přehráváním, a rovněžtak i s vyščí cenou médií (DVD, nikoliv CD), o větší "vybíravosti" některých DVD rekordérů k rychlejším médiím ani nemluvě. Já osobně pokládám 15 či 30 minut na vypálení jednoho DVD za dostačně přijatelných. Dokonce i CD-R pálím dodnes většinou 16x (avšak CD-RW s radostí 24x) - mám totiž pak téměř 100% jistotu, že to přečtu všude, kde potřebuji. No a co se DL DVD rekordérů týče - to mne sice láká, ale klidně nějaký ten rok počkám, jak se to vše "vyvrbí", a především až významně padnou ceny médií (až tedy vůbec nějaká budou ... :-)) ) a pak si klidně pořídím nějakou "ověřenou" DVD DL 20x All-Format vypalovačku - a stejně na ní budu asi pálit "jen" 4x či 8x ... :-))))

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ale FUJ - "objeví" tam má správně být ... :-))))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

HEC: uz tu to bolo preberane x-krat: rychlost nie je natolko urcujuca, ako o tom s oblubou vsetci pisu. ide o dva zakladne faktory:
napalovat rychlostou, ktora je pripustna a vhodna pre danu kombinaciu mechanika vs. cd/dvd a potom nasledne vysledny "produkt" vs. prehravac. kedze vecsina z nas napaluje pre vlastnu potrebu, pripadne pre uzky okruh kamaratov/znamych, nie je tak zlozite tu spravnu kombinaciu najst, pokial je to mozne drzat sa jej. a nemat ziadne problemy

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.