IBM uvádí nejrychlejší procesor na světě: POWER6
POWER6 disponuje celkem 8 MB L2 cache (4 MB pro každé jádro s tím, že mohou relativně rychle i do L2 cache druhého jádra), podporuje až 32 MB L3 cache (umístěna mimo), dvěma paměťovými řadiči a dvouvrstvou SMP strukturou, která kromě vnitřních částí spojuje procesor i s vnějším světem poměrně zajímavými rychlostmi: komunikace mezi jádry 50 GB/s, uvnitř jader je průtok až 80 GB/s, stejně tak rychlá je komunikace s L3 cache, s pamětí pak 75 GB/s, se zbytkem světa pak 20 GB/s. V IBM to sečetli a dostali nádhernou větu: že prý je touto rychlostí možné stáhnout celý katalog služby iTunes za 60 sekund (což je pochopitelně z praktického hlediska po všech stránkách podařený nesmysl ;-).
Procesor je v továrně v East Fishkill (NY) vyráběn na 300mm křemíkových deskách 65nm technologií v deseti měděných vrstvách s „low-k“ dielektriky na prvních osmi. Na jádře o ploše 341 mm² se tísní přes 790 miliónů tranzistorů (dva z nich vidíte na obrázku níže vyobrazené „zlatou barvou“, ty „bílé pilíře“ jsou wolframové kontakty). Výsledkem je čip, který při stejných požadavcích na napájení sebe sama a chlazení poskytuje oproti POWER5 dvojnásobný výkon (anebo lze teoreticky při stejném výkonu snížit spotřebu energie na polovinu). Zajímavostí je, že jde o první procesor, který dokáže zpracovávat výpočty v „decimal floating point“ aritmetice v unixu na úrovni hardwaru (ty byly dosud zpracovávány na úrovni softwaru). To může představovat výhodu v programech, které se potřebují vyvarovat zaokrouhlovacích chyb při počítání s čísly s desetinnou čárkou, jako jsou daňové, finanční a ERP programy.
V neposlední řadě je tu technologie „POWER6 Live Partition Mobility“, která je v současné době v beta verzi a bude všeobecně dostupná v průběhu tohoto roku. Dává zákazníkům možnost přesouvat aktivní virtualizované oddíly z jednoho fyzického serveru na jiný takřka „on the fly“.
Když už jsme u tohoto procesoru, asi by vás zajímalo, kde se s ním můžete setkat. Sama IBM je nabízí v serverech p570, kde jich je v každém osm (tedy celkem šestnáct jader), což čítá 64 MB L2 cache, k tomu 256 MB L3 cache a až 768 GB RAM. O úložiště se stará 24 SAS disků s kapacitou 7,2 TB a možností v šuplících rozšířit až na 79,2 TB (to vše skrze až čtyři SAS řadiče). Vedle spousty dalších parametrů vás možná bude zajímat, že operačním systémem může být AIX v5.2, SUSE Linux Enterprise 10 SP1 for POWER, nebo Red Hat Enterprise Linux 4 Update (případně novější verze).