IDF 2008: LucidLogix nabízí čipy Hydra 100
Celé řešení funguje (nebo mělo by fungovat) velice elegantně. Ono totiž například neobchází ani licenci na SLI, protože ve skutečnosti o žádné SLI nejde, ba dokonce ani o CrossFire. Čipu Hydra 100, který nyní LucidLogix nabízí, je prakticky úplně jedno, jakou grafiku pod sebou má, nebo dokonce kolik jich má. Vlastně pak v takovém systému ani pořádně nepoznáte, jakou grafiku v něm máte, protože pro systém je viditelná grafika úplně jiná, a sice právě Hydra Engine v čipu Hydra 100.
Úkolem Hydra Engine není zaměstnat grafiky renderováním scény, ale prakticky je jen přimět, aby počítaly, co Hydra Engine potřebuje. Čip si sám rozdělí sestavení scény na dílčí výpočty a ty nechá spočítat grafiky tak, aby byly rovnoměrně a co nejvíce smysluplně vytíženy. Ty po dokončení výpočtů odešlou data zpět do Hydra Engine a tento čip si pak výslednou scénu sestaví sám a jednu z grafik nechá, aby ji jen suše zobrazila.
Vyvstává otázka, proč toto řešení zajímá zrovna Intel, který do něj investoval nemalé peníze. Nabízí se jednoduchá, možná až příliš primitivní odpověď: nForce 200. Tento čip by měl zajistit na čipsetech Intel podporu SLI, zatímco Hydra Engine by bylo podstatně univerzálnější a dokonce snad i výkonnější řešení, tedy pokud se naplní sliby ohledně „téměř lineárního“ škálování výkonu v prakticky libovolné aplikaci. Intel by tak mohl zabít několik much jednou ranou, jednak by měl řešení zcela nezávislé na použitých grafikách a jednak by mohl své zákazníky ujistit, že jeho platforma dává z jakéhokoli úhlu pohledu vždy lepší výsledky než nativní řešení od konkurence, tedy jak SLI, tak CrossFire. Aplikace totiž nebudou potřebovat žádné „SLI/CrossFire optimalizace“, neboť Hydra Engine se bude tvářit pokaždé prostě jako jedna grafika, jen různě výkonná podle toho, kolik „pracantů“ si najme na výpočty.
Výsledné řešení by mohlo vypadat tak, že základní deska bude kromě čipsetu obsahovat čip Hydra 100 (stejně jako by mohla obsahovat čip nForce 200) a uživatel nastrká do PCI Express slotů libovolný počet jakýchkoli a jakkoli výkonných grafik a bude si tak sám definovat, jaký grafický výkon mu toto řešení poskytne. Zrovna tak může být toto řešení využito v noteboocích nebo i jako externí zařízení. LucidLogix očekává, že dodávky ve velkém očekává ve čtvrtém kvartálu tohoto roku a finální produkty pro koncové uživatele by se mohly na trhu objevit v první polovině příštího roku. Hodně nás bude vedle výkonu zajímat také „přidaná cena“ k takovým deskám/notebookům/čemukoli. Zní to skutečně velice slibně, možná až moc slibně.