Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

IDF 2009: Mobilní budoucnost u Intelu

IDF 2009: Moorestown
Intel právě uvedl nejrychlejší mobilní procesory Core i7 a už hovoří o dalších plánech, a to nejen týkajících se notebooků, ale i menších zařízení, od netbooků, až po MID. Mnohé z plánů už pravděpodobně znáte, takže jen ve stručnosti: chystá se mobilní Core i5 a Core i3, přesněji tedy procesory s integrovanou grafikou, jejíž absence v nedávno uvedených Core i7 je pro ATI/AMD a Nvidii šancí, která se opakuje jednou, maximálně dvakrát za život ;-). Integrovaná grafika se objeví také v procesorech Intel Atom a pak už se můžeme těšit na novou mikroarchitekturu „Sandy Bridge“, která skutečně přinese integraci grafiky přímo na úrovni křemíku, Intel tak svým způsobem uvede to, čemu v AMD už hodně dlouho (pouze) říkají „Fusion“ a co pravděpodobně přijde později, než právě řešení od Intelu…

IDF 2009: Intel Platform Architecture


Začneme v klasice, tedy u procesorů pro desktopy a notebooky. Už od dob mikroarchitektury Core to má Intel jednodušší v tom, že navrhuje všechny procesory (mobilní, desktopové i serverové) na bázi jedné mikroarchitektury. Stejné je to s „Nehalemem“ a stejné to bude i se „Sandy Bridge“ („Penryn“, „Westmere“ a to, co bude za „Sandy Bridge“ (podle dřívějších informací „Haswell“) jsou jen tytéž mikroarchitektury co jejich nejbližší předchůdci, jen na menším výrobním procesu a s dalšími drobnými vylepšeními). Proto můžeme o „Westmere“ hovořit jak v souvislosti s desktopy, tak i v souvislosti s notebooky. Zatím jen vyvstává otázka, zda bude mít nějaký vyšší smysl integrovaná grafika tohoto typu i v serverech (obvykle se do nich dávají čipy schopně maximálně nějakého 2D zobrazování vhodného nanejvýš pro instalaci systému, pak už grafiky obvykle netřeba aneb jak říká určitá sorta lidí: správný server má místo grafiky COM port ;-).

IDF 2009: Procesor Arrandale

Prvotní verze procesorů s integrovanou grafikou budou mít tuto na odděleném kousku křemíku. CPU část bude vyráběna 32nm procesem, grafika 45nm procesem. Komunikovat budou mezi sebou přes QPI, s čipsetem pak přes DMI a kvůli grafickému výstupu i přes FDI. Obrázek takového procesoru už jste mohli vidět několikrát, ale na našem serveru je nyní vůbec poprvé i termosnímek obou čipů, kde je patrné, že grafika bude zpravidla tou chladnější částí (dlužno dodat, že dle očekávání).

IDF 2009: Procesor Arrandale - termosnímek

Trochu jiná kategorie jsou však procesory Atom a zařízení, v nichž jsou a budou osazovány. Na to má Intel poněkud jinou „vývojovou“ větev. Možná jste ještě neslyšeli krycí jména jako „Bonnell“ či „Saltwell“.

Intel Second Platform Architecture

Jde o označení samotných základů jader procesorů Atom, z nichž po přidání L2 cache, I/O a dalších částí vzniká samotný procesor, nyní známý pod krycím jménem „Diamondville“ a „Silverthorne“. Budoucí jména jsou pak „Pine View“ (45nm proces, platforma „Pine Trail“) a „Medfield“ (32nm proces, ten už má obsahovat i jižní můstek, tedy vlastně celou platformu „Medfield“).

IDF 2009: Menlow, Moorestown, Medfield

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku IDF 2009: Mobilní budoucnost u Intelu

Pátek, 25 Září 2009 - 09:56 | Anonym | Haswell tazko povedat.. Ten je este...
Pátek, 25 Září 2009 - 09:51 | WIFT | >> Mumak: Já to četl jinak, že prý...
Pátek, 25 Září 2009 - 09:36 | Anonym | Inak, po Sandy Bridge (tam bude tiez halda...
Pátek, 25 Září 2009 - 09:33 | Anonym | Hej, je v tom uz dost velky gulas.. Ja si tiez uz...
Pátek, 25 Září 2009 - 09:19 | WIFT | >> Mumak: Sorry, ale už v tom mám...
Pátek, 25 Září 2009 - 09:01 | Anonym | Este pre upresnenie.. Intel okrem 'beznych...
Pátek, 25 Září 2009 - 08:53 | Anonym | Pineview CPU neni Moorestown platform, ale Pine...

Zobrazit diskusi