IFPI hodlá přitlačit na poskytovatele internetu
Nedovolené sdílení autorsky chráněných hudebních děl, které si vysloužilo poněkud nekorektní název „hudební pirátství“, začalo britské IFPI vadit natolik, že se začíná pouštět do boje se samotnými poskytovateli internetového připojení. Těm nyní vyhrožuje, že na ně bude podávat žaloby, pokud sami nebudou proti onomu „pirátství“ aktivně bojovat a hříšníky odpojovat. Šéf IFPI John Kennedy jedním dechem dodává, že by se nerad k takovému kroku uchýlil a raději by se s poskytovateli nějak rozumně dohodl. Jenže se domnívá, že času na nápravu z jejich strany bylo už dost a že svou „neaktivitou“ v tomto ohledu v podstatě tuto nelegální činnost podporují. A pokud v této „tiché podpoře“ budou pokračovat, musejí nést odpovědnost. IFPI hodlá zasáhnout během řádově týdnů.
Dle očekávání se samozřejmě poskytovatelé internetu brání, že oni jsou jen „pouhými trubkami, kudy tečou informace“ a nemohou být odpovědni za to, co s „jejich trubkami“ dělají uživatelé. Mluvčí asociace poskytovatelů připojení k internetu se dokonce vyjádřil v duchu „přeci nemůžeme kontrolovat každý packet, který naší sítí proteče…“. Mluvčí britské Tiscali si navíc přisadila a tvrdí, že IFPI musí nejprve prokázat, že ten či onen uživatel zmíněnou ilegální činnost provozuje. Minulý rok na základě nedostatku důkazů právě britská Tiscali odmítla odpojit a vydat informace o 17 žalovaných uživatelích, kteří měli soubory nelegálně sdílet.
Ačkoli odpůrci sdílení tvrdí, jaké škody tato činnost způsobuje, dlužno dodat, že tento způsob šíření skladeb má i své úspěchy. Např. jistá skupina „Koopa“ je v očekávání, že se touto formou „distribuce“ svých skladeb dostane za tento týden mezi 40 nejúspěšnějších, přestože nemá ani vydavatele, ani žádné nahrávky na fyzických nosičích v prodeji.