Paradox doby: Ilford otvírá v USA laboratoř pro zpracování analogových fotografií
Pokud jste analogovou fotografií nepolíbeni (což je na našem IT serveru zcela v pořádku), pak vězte, že ve světě analogových fotografických materiálů hraje prim desítky let několik velkých jmen. Asi nejznámějšími jsou značky Kodak a Fujifilm, nesmíme opomíjet ani českou společnost Foma (a všem dalším menším, které vynechávám, se omlouvám) ale na špici vývoje se vždy držel i anglický Ilford Photo (HARMAN technology Ltd.), založený Alfredem Harmanem v roce 1879. Možná jste někdy slyšeli o černobílých filmech jako HP5+, Delta 3200 apod. Ilford je totiž specialista na černobílé materiály (včetně fotografických papírů, chemikálií a dalších věcí).
Legrační na obrovském úspěchu, který má digitální fotografie, je jedna věc. Stále je totiž dost lidí - a to i světoznámých profesionálů - kteří nedají na analogové materiály, zejména ty černobílé, dopustit. A i mezi amatéry je to oblíbená věc, dnes bych skoro řekl retro, ke kterému se mladá generace vrací (často když na půdě najde Flexaretu po dědečkovi). No zkrátka a dobře, kvůli digitální fotografii všude ve světě ubývají firmy či laboratoře schopné materiály zpracovat (vyvolat, vyrobit klasické zvětšeniny vyvolané mokrým procesem) a týká se to samozřejmě i USA. Před 3 lety zde vyvolali poslední barevný Kodachrome a tamní obyvatelé mají problém i s b&w materiály, tedy pokud nechtějí vyvolávat filmy doma.
Ilford tak rozjíždí v USA vlastní filiálku zaměřenou na zpracování analogových materiálů. Služba se jmenuje Ilford Lab Direct a zákazníci jí jednoduše pošlou své nafocené filmy, které jim Ilford vyvolá a případně i zhotoví zvětšeniny. Akceptuje přitom jako 35mm kinofilm, tak svitkový film typu 120. Typická doba zpracování je 2 až 4 dny, základní vyvolání filmu vyjde na 16 dolarů (v přepočtu 310 Kč) a zahrnuje 6Mpix sken.
Je jasné, že Ilford si nechá své služby solidně zaplatit, zejména v USA. Když jsem to naposledy počítal, tak já osobně mám náklady na vyvolání jednoho filmu asi 9 Kč (sken nepočítám). I v našich končinách nabízejí větší fotografické obchody zpracování černobílých materiálů daleko levněji (kolem 150 Kč+, samotné vyvolání spíš tak 60 Kč a evidentně je to vše poctivá ruční práce - možná stejně jako u Ilfordu v USA).
Stále platí, že některé věci je lepší si udělat sám. Máte kontrolu nad push/pull procesem, máte kontrolu nad ředěním, volíte si sami vývojku, ale pro ty, kteří si opravdu nechtějí zřizovat doma temnou komoru, je tohle cesta. A jelikož Ilford nyní, v roce 2013, tuto službu rozšiřuje do samotných USA, je zjevné, že analogová fotografie žije stále dál.
A kdo nikdy neviděl v temné komoře vyrobenou zvětšeninu z alespoň svitkového filmu na papíru s barytovou podložkou, nechť se vyvaruje posměšků ;-).