Intel chystá na květen několik levnějších procesorů pro socket LGA1155
Nejprve si připomeňme, co vlastně Intel na začátku roku uvedl (budeme se nyní bavit jen o desktopových procesorech). Někdejší tabulku nyní upravíme a vyznačíme v ní procesory, které jsou teprve ohlášeny, ale na trh ještě uvedeny nebyly.
Jak vidíte, jsou to dvoujádrové procesory, které na trhu zatím neseženete (pokud ano, pak se omlouváme za dezinformaci, ale Intel o nich v době vydání článku hovoří jako o oznámených s dosud neupřesněným termínem vydání). na tomto místě se hodí říci, že Intel u dvoujádrových modelů nepoužívá čtyřjádrový kus křemíku se dvěma vypnutými jádry, ale opravdu „nativní dvoujádro“, křemík je tedy opravdu menší (tedy alespoň v současnosti u dvoujádrových mobilních „Sandy Bridge“ procesorů). Čtyřjádrový „Sandy Bridge“ zabírá plochu 216 mm² a obsahuje 995 miliónů tranzistorů, dvoujádrový se navíc ještě dělí na dva druhy lišící se grafikou, v tom menším (131 mm² / 504 miliónů tranzistorů) je grafika typu „GT1“ se 6 EU (Execution Units, prostě „stream procesory“), v tom větším (149 mm² / 624 miliónů tranzistorů) „GT2“ s 12 EU (pokud se takto nedělí i čtyřjádrové „Sandy Bridge“, pak je jasné, že v tomto křemíku už na vypínání částí pro některé modely dochází, v desktopech skoro všechny, protože grafiku Intel HD Graphics 3000 s 12 EU mají pouze modely s odemčeným násobičem a ty jsou jen dva, jeden Core i7, druhý Core i5).
Momentálně jsou všechny mobilní procesory „Sandy Bridge“ vybaveny grafikou „GT2“ s 12 EU, takže nejmenší varianta s 504 milióny tranzistorů na trhu prozatím není. To by se mělo změnit už 20. února, kdy by se měly na trh konečně dostat právě dvoujádrové desktopové „Sandy Bridge“ modely s grafikou Intel HD Graphics 2000, v tabulce vyznačené vybledlým písmem.
Na květen, konkrétně prý dvaadvacátého, jsou chystány další modely (takty zatím neznáme, zkuste si tedy chystané modely orientačně zařadit do tabulky): Core i5 2130, Core i5 2405S, Core i3 2105 a čtyři Pentia: G850, G840, G620 a 620T. Intel už dříve říkal, že „Sandy Bridge“ Pentia a Celerony dostanou grafiku Intel HD Graphics, tedy stejné úrovně jako ve „Westmere“. To by mohlo znamenat buď další křemík na téma „Sandy Bridge“, ale se starou grafikou (pouze „smrsknutou“ ze 45nm na 32nm proces, plus patřičné provázání se zbytkem procesoru), nebo vypínání dalších částí ve dvoujádrových „Sandy Bridge“ s 504 milióny tranzistorů, anebo něco úplně jiného, co zatím neumíme odhadnout. Pokud se podaří udržet spotřebu na uzdě, může to být svým způsobem zajímavá konkurence k současným AMD „Fusion“ APU (spotřeba v klidu je srovnatelná, takže jde jen o spotřebu v zátěži). Akorát Intel HD Graphics ve „Westmere“ neumí DirectCompute, v tom by u AMD „Fusion“ APU zůstala jistá drobná výhoda. To už ale moc spekulujeme ;-).