Intel Cryo Cooler, procesorový „mrazák“, končí. Na >360W Core i9-14900K nestačí
Intel Cryo Cooler, neboli Cryo Cooling Technology, šel do světa na podzim 2020, před třemi lety. Zjednodušeně řečeno šlo o kapalinový chladič, který navíc snižoval teplotu na bod mrazu. Protože v důsledku vysokého rozdílu teplot muselo být řešeno více problémů včetně kondenzace, spadla pod označení Cryo Cooling Technology nejen hardware, ale také software, který chod zařízení řídil. Celý koncept s sebou nesl několik nevýhod, které nejspíš přispěly k omezenému rozšíření tohoto řešení.
Zmíněná softwarová část platformy limitovala použitelnost pouze na platformě Intelu. Krom platformy Intelu byly podporovány pouze vybrané procesory (viz výše). Někteří uživatelé mohli odtušit, že s ohledem na vazbu na konkrétní hardware ještě podmíněný vývojem softwaru je podpora budoucích platforem nejistá a zvolili raději jiné řešení. Nabídka byla omezena i hardwarově, řešení na bázi Intel Cryo Cooling Technology nabídli jen dva výrobci - ekwb a Cooler Master. Samotné chlazení konzumovalo (nad rámec procesoru) 200 wattů, takže jeho popularitě éra rostoucích cen energií také příliš neprospěla.
Intel v pondělí v tichosti (editací stránky informující o podpoře) se zpětnou platností ukončil podporu tohoto řešení k 1. červenci 2023, takže poslední podporovanou generací zůstává Raptor Lake / Core 13000.
Poznámka vložená 6. listopadu 2023 na stránku podpory informující o ukončení vývoje k 1. červenci 2023 (Intel)
Konec podpory před vydáním procesorů Raptor Lake-refresh / Core 14000 naznačuje, co může být důvodem konce podpory během éry jednoho socketu. Nahlédneme-li do specifikací společnosti ekwb, zjistíme, že řešení zvládá odvést maximálně 270 wattů tepla. To stačí na procesory s aktivním energetickým (PL2) limitem, který u posledních generací odpovídá 250-253 wattů. Jenže, jak ukázaly recenze, nová řada Raptor Lake-refresh / Core 14000 nepřináší prakticky žádný mezigenerační posun výkonu, pokud jsou energetické limity aktivní. Kupovat ji s vidinou provozu s aktivním PL2 limitem tedy nemá smysl, protože oproti předchozí generaci nenabídne prakticky nic navíc.
Spotřeba Core i9-14900K (ComputerBase)
Jenže s vypnutým energetickým limitem konzumuje Core i9-14900K v zátěži o ~100 wattů přes limit Cryo Cooler. Stručně řečeno, na provoz, pro který má koupě Core i9-14900K smysl, výkon Cryo Cooler nestačí. Vypadá to tedy, že se chtěl Intel vyhnout kritice za vývoj a vydání vlastního proprietárního řešení, které nakonec nestačí ani na jeho vlastní energeticky náročné procesory, pro které bylo vyvinuto.