Intel o ~10 % zvýšil takty Lunar Lake, procesor nazve Core Ultra 5 234V
Lunar Lake, speciální mobilní derivát Arrow Lake, který se neliší procesorovou architekturou, ale výkonnějším GPU a NPU (AI akcelerátor), se pomalu dostává do formy. Procesor, který měl být původně vyráběn 1,8nm procesem Intelu (nyní odloženým na roky 2025-2026) a následně převedený na 3nm proces TSMC, se však dosud potýkal s extrémně nízkými takty.
Vzorky běžely na 1,6-1,8 GHz v základu a 2,8 GHz v boostu, což jsou hodnoty, které byly samotným Intelem překonané již před dvaceti lety (Pentium 4 2,8 GHz bylo vydáno v květnu 2003). V tomto kontextu je dobrou zprávou, že se objevil nový vzorek s lepšími parametry. Boost se podařilo zvýšit z 2,8 na 3,1 GHz (+10,7 %) a základní takt z 1,6-1,8 GHz na 2,1 GHz (16,7-31,3 %).
- 4× velké jádro Lion Cove (bez HT jako u Arrow Lake), ~30% nárůst IPC oproti Raptor Lake?
- 4× Atom Skymont
- 836 kB L1 cache (112 kB na každý Lion Cove, 96 kB na každý Skymont)
- 14 MB L2 cache (2,5 MB na každý Lion Cove, 4MB pro všechna jádra Skymont dohromady)
- 12 MB L3 cache
- 1,6-1,8-2,1 GHz základní takt
- 2,8-3,1 GHz boost (při cca třetinové zátěži procesoru)
- GPU Battlemage, 64 EU, 8MB L2 cache
- NPU ≥3× výkonnější než u Meteor Lake (tzn.≥30 TOPS)
- ~17W TDP
- vydání v prosinci(?) 2024
- 3nm (N3B/N3P) TSMC pro procesorovou dlaždici, 4-5nm TSMC pro centrální
Nezměnily se jen takty. Nový vzorek má přiřazeno i jméno, které zní Core Ultra 5 234V. Procesor tedy bude zařazen do stejné generace (Core Ultra 200) jako Arrow Lake a jeho odlišnost nejspíš definuje písmeno „V“, neboť ultramobilní procesory Intel standardně značí písmenem „U“.
Lunar Lake by oproti Arrow Lake mohl zaujmout zejména lepší integrovanou grafikou. Ta sice disponuje stejným množství Xe / EU jednotek, ale staví na o generaci novější architektuře Battlemage, která disponuje dvojnásobkem ALU (aritmeticko-logických jednotek) na Xe / EU. To by samo o sobě mohlo přinést 10%+ výkonnostní bonus (s dalšími změnami v architektuře snad i více). Druhým rozdílem je NPU neboli integrovaný AI akcelerátor, který dozná podstatné změny. Zatímco v případě Meteor Lake a Arrow Lake dosahuje výkonu 10 TOPS+, Lunar Lake by měl být vybavený řešením, které nabídne alespoň 30 TOPS, spíš více. To je dáno tím, že Microsoft pro tzv. AI PC vyžaduje výkon pro AI akceleraci přinejmenším 40 TOPS.
Lunar Lake měl původně vzniknout na procesu Intel 18A (tedy pokročilejším než Arrow Lake s Intel 20A), ale ani jedno řešení nedopadlo podle plánu a Intel nakonec k výrobě dlaždice s x86 jádry využije procesy TSMC (pro Lunar Lake výlučně, pro Arrow Lake většinově). Na Arrow Lake měl vyjít proces N3B (základní 3nm výroba TSMC), na Lunar Lake podle uniklého slajdu N3P (pokročilejší 3nm výroba TSMC). Některé zdroje nicméně i v souvislosti s Lunar Lake hovoří o procesu N3B, což by znamenalo, že původně plánovaný rozdíl ve výrobní technologii se setře. Může jít nicméně o omyl, takže bych osobně použití procesu TSMC N3P zatím nevylučoval (TSMC se loni v říjnu vyjádřila, že jej považuje za adekvátní Intel 18A).
Asi posledním zásadnějším rozdílem Lunar Lake oproti Arrow Lake jsou paměti LPDDR5X integrované přímo na pouzdru procesoru. Výrobce notebooku si proto bude muset předem rozmyslet, jakou kapacitou RAM budou jeho počítače osazené a podle toho procesory objednat. Ztráta flexibility je však kompenzována nižšími nároky na plochu základní desky a velikost zařízení. Spekulovat lze i o nižších latencích díky vyšší kvalitě signálu.
Vydání Lunar Lake Intel přislíbil na letošní rok, dostupnost prvních notebooků se očekává v prosinci.