Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel oficiálně: po 10nm Cannon Lake přijde 10nm+ Ice Lake

Přímo z informací Intelu se konečně dozvídáme potvrzení toho, jak se bude jmenovat druhá genreace x86 procesorů vyráběných 10nm procesem.

Čeká nás ještě 14nm Coffe Lake, což bude od přechodu od tick-tock k tříchodovému PAO „teprve“ čtvrtá generace 14nm procesorů. Pak Intel konečně přejde na 10nm výrobu, kde první generací bude Cannon Lake.

Nyní tedy nově víme, že druhá generace na 10nm výrobě, či jinak řečeno 8. generace procesorů Intel Core (o bezobsažnosti tohoto číslování si podumejte sami), ponese jméno Ice Lake. Plyne to z informací zveřejněných samotným Intelem na firemním webu, čili jde o oficiální potvrzení toho, co se vědělo/tušilo dříve.

Zajímavé spíše opravdu je, jak Intel stále zvyšuje počet architektur realizovaných na dané výrobní technologii. Je jasné, že mezi 14nm procesory (tedy Broadwell - Skylake - Kaby Lake - Coffe Lake) je vždy jistý mezigenerační pokrok, ale vlastně už krátce po ohlášení PAO bylo jasné, že ani tohle Intel nezvládne držet (o tick-tock ani nemluvě).

Na kolik použití tipujete 10nm generaci? Já bych to viděl na celkem 6 procesorových generací, byť jedna až dvě budou jen mírný refresh té předchozí. Vývoj zkrátka stále zpomaluje a pokud Intel nestihne včas připravit něco alespoň mírně revolučního pro 7nm budoucnost, bude tu s námi 10 nanometrů ještě nějaký pátek.

Zdroje: 

Intel

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Intel oficiálně: po 10nm Cannon Lake přijde 10nm+ Ice Lake

Pátek, 18 Srpen 2017 - 18:43 | Antonín Kříž | Vzhledem k tomu, že může být potenciálně hostota...
Pátek, 18 Srpen 2017 - 15:27 | IT Joker | To nevypadá úplně dobře… podle posledního obrázku...

Zobrazit diskusi