Intel opouští několik pracovníků, které přetáhl mj. z AMD
Známý novinář a leaker Charlie Demerjian zveřejnil zprávu, podle které Intel opouštějí Chris Hook a Heather Lennon. Na přímý dotaz redaktora webu PCWorld, Marka Hachmana, Hook na Twitteru potvrdil, že s Heather Lennon skutečně Intel opustili, krátce po odchodu Jona Carvilla.
Hook dlouhodobě pracoval v ATi, odkud se při akvizici dostal do AMD, kam později nastoupila i Lennon. Na jaře 2018 odešel k Intelu do nově vzniklé grafické divize, v níž založil a vedl nové marketingové oddělení a kam o rok později přetáhl i Lennon. Nyní, z neuvedených důvodů, Intel opouštějí a po krátké pauze plánují podle Demerjiana nastoupit do neupřesněného startupu. Jde o podobný postup jako u zmíněného Jona Carvilla jen s tím rozdílem, že v jeho případě je známo, že nastupuje do procesorového startupu Nuvia. Zda tam míří i Lennon a Hook, ale nevíme.
Heather Lennon
Odchod ředitele marketingu nově vzniklé grafické divize a několika jejích klíčových pracovníků vyvolává otázky a spekulace. K těm v menší míře došlo už poté, co Intel v polovině listopadu ohlásil Xe Ponte Vecchio. Na tom bylo zvláštní, že Intel ohlásil 7nm HPC produkt určený k vydání v roce 2021, ale o 10nm desktopové (herní) variantě, která by měla být za humny (vydána za půl roku), nepadlo ani slovo. O herní Xe přitom bylo často slyšet celou první polovinu letošního roku - od léta však nepřišla na toto téma jediná zpráva. Nenadálé ticho následované ohlášením pouze HPC varianty Xe a doprovázené odchodem klíčových osob z marketingu Xe dává prostor pro legitimní otázku, zda Intel nezměnil plány ohledně 10nm desktopové varianty Xe chystané původně na léto 2020.
Možné by to bylo, na přelomu října a listopadu vyšlo najevo, že 10nm Xeony (tzn. první ne zcela malé čipy vyráběné na 10nm procesoru Intelu) doznají zpoždění a nevyjdou začátkem roku 2020, ale až ve třetím kvartálu. Mohlo se ukázat, že to u větších 10nm čipů nepůjde tak rychle, mohlo ale dojít i na zcela pragmatické rozhodnutí jiného charakteru.
Intel v současnosti řeší, jak dostat k zákazníkům své procesory, jejichž výroba je limitována kapacitou 14nm linek a jejichž nedostupnost se namísto avizovaného zlepšení během léta výrazně zhoršila. Problém je to docela závažný, Intel se za něj svým partnerům veřejně omlouval a ti zřejmě nejsou příliš nadšení, neboť např. Dell otevřeně označil Intel za důvod, proč nedosáhl plánovaných finančních výsledků (nedostatek procesorů omezil prodej sestav, neboť sestava bez procesoru není prodejná). Lze si představit, že se Intel rozhodl - jakmile bude 10nm proces alespoň trochu použitelný - dát přednost procesorům před herními grafikami, aby alespoň částečně kompenzoval nedostatečnost 14nm linek. Docela by odpovídalo i načasování - právě v létě, kdy se podle Dellu zhoršila dostupnost (namísto avizovaného zlepšení) přestalo být slyšet o herní Xe a slyšeli jsme už pouze o integrovaných a HPC modelech.
V tuto chvíli samozřejmě není nic potvrzeno, teoreticky by mohlo jít pouze o velkou souhru okolností. Je však zřejmé, že interně v grafické divizi Intelu dochází k nemalým změnám.