Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel prý u čipsetů 6. řady hodlá opustit PCI

Bylo načase. Stoletá brzda PCI patří do geologických vrstev, ke svým kolegům FDD a ISA. Je mi jasné, že se přechod (resp. "odchod") bude propírat nehezkými adjektivy, nicméně je třeba pochopit, že za každou dedikovanou (mno, téměř každou) PCI perifii existuje její PCI-E alternativa. Kdo bude chtít zachovat "skvělou" PCI Livku, ať si koupí starší prkno...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ona z desek jen tak neodejde, ještě hezkých pár let tam bude o čip s můstkem navíc. Stejně jako dodnes máme na většině prken PS/2, RS-232 nebo IDE.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Toho se docela bojím. Než "bridge to bridge", to raději opustit tohoto dinosaura navždy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Opravdu je jiz ta nabidka srovnatelna? myslim aby byl vyber a hlavne cena byla aspon priblizne stejna. zvukovka a sitovka je dnes jiz vzdy integrovana, takze jedine ze bych chtel lepsi nebo TV kartu, firewire, atd.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mně spíš vadí, že mám třeba doma hardware, kterej funguje, dává se do PCI slotu a slouží svému účelu dobře. Jediný, co ho zabíjí, je (mám podezření že) "aktivní" nepodpora ze strany OS (Windows) a pochopitelně výrobce, kterej na tvorbu ovladačů pro nový OS "aktivně s**e". Teď se k tomu přidá i nepodpora ze strany nových desek. Ne, že by mi to vadilo, prostě když ten hardware budu chtít používat, tak si zkrátka budu muset doma nechat i podpůrný železo a soft, na kterým to pojede, to je jednoduchý :). Se softem nebude problém, ten se nerozbije, s hardwarem to bude horší, jestli odejde ;-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To mi povidej. Clovek aby to kupoval jako notebooky, pri jakekoliv poruse/zmenevyhodit cele. Taky mam doma nejaky starsi HW, jako zdroj nahradnich dilu na opravy. A take funkcni pocitac, ktery neni poslednim vykrikem techniky, ale spolehlive funguje.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

kdyby tomu tak bylo pouze u PCI, bylo by to relativně fajn. Mám DVB-T kartu do PCI-E (Cinergy 2400i DT), kterou nelze korektně rozjet pod MC ve WIN7. Než se s tím patlat, raději si koupím nový HW.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky mam do PCI sitovku 3COM bohuzel pod WIN7 mam smulu. Jinak je to kus dobryho a spolehlivýho hardware.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

na PCI je stále hodně věcí (nejen karty) ale spousta čipů na desce připojených interně na PCI, které jsou osvědčené a které mnohdy nevyužijí propustnost ani PCI, natož pak PCI-E. Z tohoto pohledu je hloupé takto PCI utnout, vzniká pak potřeba po nových kontrolérech, případně přebytečných PCI->PCI-E můstků. Btw, nenechte se zmást, že většina karet má PCI-E konektor. Většina např. zvukovek je sice PCI-E, ale čipy na nich jsou nativně do PCI a dovybaveny převodním můstkem. Mnohý uživatel má pak pocit, že koupí PCI-E verze karty si pořizuje kartu s nižšími latencemi a pod. Opak je pravdou, díky můstku navíc bude karta spíše pomalejší než její PCI verze

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

si pamatuju ze tento trend byl i u HDD kdy se pomoci prevodniku delalo z IDE disku SATA

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak jsem se dival na CZC:
1. Zvukovky pro PCIE jsou, ale az ty drazsi
2. Wifi karty maji jen do PCI
3. TV karty opet az ty drazsi
4. GB sitovky bez PCIE
Takze nabidka nic moc.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S WiFi bych si nedělal starosti, beztak není obvykle využitelná rychlsot větší než to, co nabízí USB 2.0 - takže bych volil tuto variantu. Jistou výhodou je přenositelnost ;).
Gigabitovou síťovku vůbec do PCI nebrat, vytíží celou PCI sběrnici a to samo o sobě dost zatěžuje procesor.
Do TV karet moc nevidím, ještě jsem se neodhodlal je řešit, ale něco mi napovídá, že opět postačí cosi do USB, už s ohledem na to, že dnes asi nemá smysl jít do něčeho jiného, než je DVB-T. Otázkou jest, zda existuje do USB dostatečně kvalitní a spolehlivé řešení, což nevím, jak říkám, zatím jsem to neřešil (neb nějak v TV není nic, za co by mi to stálo řešit ;).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No tak porad lepsi Gb sitovka do PCI nez 100Mbit, kdyz PCIE verze neni ne?
Ty USB wifi a TV maji sice vyhodu v prenositelnosti, ale u klasickeho desktopu to zas znamena mit okolo nej dalsi kupu donglu. Ale musim uznat, ze sveho casu Bluetooth dongle vyvedeny USB prodluzovackou pekne pod strop poskytoval fajnovy signal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak muzes v jednom prispevky nadavat PCI sbernici ze zatezuje procesor a potom zminit USB, ktere ten procesor zatezuje mnohem vic? USB je sbernice pro podobne veci (jako WiFi a TV karty) naprosto nevhodna.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ethernet i Wifi se do PCIex dělají a jsou normálně dostupné, třeba u zelenomodrého konkurenta.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak se podívej na to kolik jde sehnat DVB-C televizních karet na PCI-E. Nula.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale jsou. Třeba NetUP Dual DVB-T/C-CI .

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jen další evoluční krok. Co jsem do PCI měl (právě SCSI a SB live) už jsem opustil z důvodu problémových ovladačů. Většina dnes používaných věcí je dostupná v PCI express (wifi, tunery, řadiče, dokonce i rozšiřující sériové a paralelní porty...). Velkou výhodou je i to, že sběrnice jsou softwarově kompatibilní, takže použití převodníků nění problematické, navíc i existují redukce mezi sloty, což se může hodit ve speciálích případech...)
Docela jsem čekal, kdo se k tomuto kroku odhodlá první.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

:-) Moc bych se divil, kdyby Intel nebyl první...
PCI je zcela dostačující pro velkou řadu nasazení, tam, kde PCI nestačí je už PCIe řešení dávno. Ve spoustě office počítačů je samozřejmě otázka použité sběrnice jasná, ale do průmyslu, kde se dodnes používá ISA, je násilný přechod na PCIe absolutní fantasmagorie. Půmysl má běžně deset let zpoždění, leckde nabírá i více, na druhou stranu proč taky - na hlídání počtu beden jdoucích po lince stačí 8088. Počítače holt nejsou jen bedny do office a na hraní her či brouzdání internetu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Houby evolucni krok. Akorat se vyrobci karet a PCIe device chipu chteji napakovat. Pro spoustu zarizeni PCI sbernice uplne staci ... po pravde, pro nektere by stacila i ISA, jenze ta byla dinosaurus z hlediska pouzitych protokolu (pocinaje zadnym nebo spatnym plug&play). S PCI zadny problem neni.

Jeste klika ze tu budou ty redukce ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Redukce jsou.
http://www.beaglesoft.com/pcie2pci.htm

Naopak už je hodně zařízení, kde PCI nestačí, nebo její využití vede vzhledem k sdílené architektuře přílišně zatíží celý systém (síťovky, řadiče, budoucí HDTV tunery, střihové karty...). Naopak už není moc zařízení, kde by bez problémů stačilo PCI a nestačilo USB. Navíc konstrukce zařízení i desek na PCIex je jesnodušší (méně spojů, většinou stačí 4 vrstvy).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Me je jedno ze papirove USB staci.

Co se tyce konstrukce desek, predpokladal bych ze lze vyrobit jednodussi desku i tak ze na ni sice bude PCI, ale ze samostatneho bridge chipu misto primo z chipsetu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mozna to jde sehnat i levneji.
http://cgi.ebay.com/PCI-E-express-1X-PCI-riser-32bits-card-adapter-/2205...

Vzhledem k tomu, ze se pres rozhrani prenasi maximalne kapacita transponderu (radove desitky Mbps u DVB), asi jeste dlouho PCI postaci. Proc investicim v radu tisicu Kc (ZK, DVB-S2, ..) neprodlouzit zivotnost.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Njn IDE taky dávno ztratil nativní podporu, ale stále se tam objevuje s příslušným sata/ide řadičem. Myslím si, že pci jen tak nevymře. Já stále používám PCI ve svém pc pro wifi kartu a střihovou kartu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to jen vytloukání klínu klínem. Narval bych všude HyperTransport.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

PCI k ničemu nepoužívám a ani nebudu používat. TV kartu ani Wi-Fi kartu si pořizovat nebudu a kupovat přídavné karty do PCI nemá cenu, většina věcí je již integrovaných.

Co se týče vyhazování starých částí na deskách, tak bych dál vyhodil IDE, PATA a FireWire, ty jsou dneska k ničemu, nikdo s novým PC je nepoužívá.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Už jenom základní zvukovka do PCI (Creative Audigy) je někdy rozdíl a co teprve když máš lepší...a to by se dalo pokračovat, "nikdy" nejde na 2x2cm nacpat celou standartní kartu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

IDE==PATA

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Stačí-li ti onboard šumítko místo normální zvukovky, budiž.

"...tak bych dál vyhodil IDE, PATA a FireWire, ty jsou dneska k ničemu, nikdo s novým PC je nepoužívá."

Podle sebe nesuď ostatní. Minimálně s firewire jsi dost mimo; jak bys třeba chtěl připojit k PC videokameru?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle má být reakce na hustakF, ukplepl jsem se jinam..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Řekne Ti, že máš archaickou videokameru... a že nové mají HDMI :-)
Samozřejmě, žo FW také používám, dokonce i na připojení disků (místo nic moc USB 2.0) a také na připojení slušné zvukové karty....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak tak zvukovky o mnoha vstupech jsou prave na FW a ten je na PCI. Nedokazu si predstavit ze nekdo vyhodi takovou zvukovku (cenou radove v desetitisicich) jen proto ze v novym PC to nebude kam pripojit. Kdo neco takovyho ma urcite da za pravdu ze takovato zvukovka se prenasi na dalsi a dalsi pocitac vzhledem ke sve cene.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Běžně se prodávají FW chipy o TI, které jsou na PCIe. Jenom jsou dražší. Nehledě na to, že nové verze (FW 800) už je na pci na hraně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

...chipy od TI ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A že přes HDMI jde přenášet nahraný záznam?!
Spíš nevím, kam bych bez 1394 píchnul Motu 8pre :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mňa by zaujímalo kedy do tejto mainstream rady pridajú podporu PCI-E 3.0?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co vím, co se říká, tak PCIe 3.0 by mělo být právě v nových procesorech Sandy Bridge.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To hej, len tie sú určené do LGA 2011 - http://en.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge_%28microarchitecture%29#32_nm_...

Ale mainstream LGA 1155, asi bude mať ešte stále PCI-E 2.0.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.